تحصیل در عمان

عمان کشوری ثروتمند با تنوع فرهنگی بالا است که جمعیت زیادی از مهاجران را در خود جای داده است. این کشور طی دهه‌های گذشته با فراهم نمودن زیرساخت‌های مناسب علمی و آموزشی، تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را تسهیل نموده است. از آنجایی که دانشگاه‌های عمان روابط بسیار خوب و همکاری‌های نزدیکی با دانشگاهای اروپایی، آمریکایی و استرالیایی دارند؛ از سطح علمی بالایی برخوردار هستند. برخی از مزایای تحصیل در عمان عبارتند از:
با توجه به روابط حسنه ایران و عمان، انتخاب یک برنامه تحصیلی در این کشور برای شهروندان ایرانی به مراتب آسان است.
عمان دانشگاه‌های متعدد و برنامه‌های خوبی برای جذب دانشجویان بین‌المللی دارد.
دانشجویان بین المللی این امکان را دارند که در برخی از دانشگاه‌ها به صورت نیمه وقت، تمام وقت یا آموزش از راه دور مشغول به تحصیل شوند.

ویزای تحصیلی در عمان 

عمان کشوری ثروتمند با تنوع فرهنگی بالا است که جمعیت زیادی از مهاجران را در خود جای داده است. این کشور طی دهه‌های گذشته با فراهم نمودن زیرساخت‌های مناسب علمی و آموزشی، تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را تسهیل نموده است. از آنجایی که دانشگاه‌های عمان روابط بسیار خوب و همکاری‌های نزدیکی با دانشگاهای اروپایی، آمریکایی و استرالیایی دارند؛ از سطح علمی بالایی برخوردار هستند. برخی از مزایای تحصیل در عمان عبارتند از:
با توجه به روابط حسنه ایران و عمان، انتخاب یک برنامه تحصیلی در این کشور برای شهروندان ایرانی به مراتب آسان است. عمان دانشگاه‌های متعدد و برنامه‌های خوبی برای جذب دانشجویان بین‌المللی دارد.
دانشجویان بین المللی این امکان را دارند که در برخی از دانشگاه‌ها به صورت نیمه وقت، تمام وقت یا آموزش از راه دور مشغول به تحصیل شوند.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی عمان

برای دریافت این ویزا باید مدارک زیر را تهیه کنید:

♦     2 قطعه عکس 4*6
♦     کپی گذرنامه که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.
     کپی نمونه امضاء برای تحویل به ارگان های قانونی
     گواهی سلامت جسمانی برای شهروندان برخی از کشورها (شهروندان ایرانی معاف از این موضوع هستند.)
     گواهی رسمی هزینه تحصیل و طول دوره تحصیل توسط موسسه آموزشی
     کپی مجوز صادر شده توسط مقامات ذیصلاح به اسپانسر برای انتقال دانشجو عمان
♦     رسید پرداخت هزینه صدور ویزا

علاوه بر مدارک ذکر شده، متقاضیان دریافت ویزا باید فرم درخواست صدور ویزای خود را نیز به صورت آنلاین تکمیل کنند.

دانشگاه های برتر عمان

دانشگاه‌های عمان با دانشگاه‌های بسیار معتبر در اروپا، استرالیا و آمریکا ارتباط بسیار خوبی دارند بنابراین دانشجویانی که در دانشگاه‌های عمان تحصیل نموده باشند پس از فارغ التحصیلی می‌توانند جذب بازار کار عمان یا دیگر کشورهای عربی شوند. برخی از برترین دانشگاه‌های عمان عبارتند از:

دانشگاه سلطان قابوس
دانشگاه دولتی سلطان قابوس که در مرکز شهر مسقط واقع شده رتبه یک کشوری را از آن خود نموده است. رشته‌های درسی متنوع در سه مقطع تحصیلات عالی در این دانشگاه ارائه می‌شود. شهریه سالیانه برای دانشجویان بین‌المللی حدود ۳۷۰۰ تا ۵۵۰۰ تخمین زده می‌شود.

دانشگاه نیزوا
دانشگاه نیزوا یک موسسه غیرانتفاعی است که در شهر نزوا قرار دارد و امکان پذیرش دانشجویان بین‌المللی را فراهم نموده است. شهریه سالیانه این دانشگاه ۳۷۰۰ تا ۷۴۰۰ برآورد شده است.

دانشگاه صحار
این دانشگاه در شهری به همین نام قرار دارد و به عنوان یک موسسه غیرانتفاعی از سوی وزارت اموزش و پرورش این کشور به رسمیت شناخته می‌شود. دانشگاه صحار امکان ثبت نام برای دانشجویان بین‌المللی فراهم نموده است.

دانشگاه آلمانی تکنولوژی (GUTECH)
این دانشگاه در سال ۱۹۹۶ فعالیت خود را در عمان آغاز نموده است. اکثر رشته‌های این دانشگاه در زمینه فنی و مهندسی ارائه می‌شوند و سیاست انتخاب دانشجویان را براساس امتحان ورودی و سابقه تحصیلی قرار داده است.

بورسیه تحصیلی در عمان

و مورد از مهمترین بورسیه‌های عمان که به دانشجویان برتر تعلق می‌گیرد در ادامه آمده است:

بورسیه بنجامین گیلمن
بورسیه بین‌المللی بنجامین گیلمن یکی از پرطرفدارترین کمک هزینه‌های تحصیلی این کشور محسوب می‌شود. این بورسیه برای کمک به دانشجویان محرومی است که رزومه علمی-آکادمیکی قوی دارند اعطاء می‌شود و مبلغ آن ۵۰۰۰ دلارآمریکا در نظر گرفته شده است.

جایزه دیوید.ل.بورن
از بورسیه‌های برتر دولت عمان کمک هزینه بورن است که برای جبران کمبود نیروی متخصص در بخش امنیت در نظر گرفته شده است و به دانشجویان نخبه در برنامه‌های توسعه امنیت ملی تعلق می‌گیرد. مبلغ این جایزه ۲۶۰۰۰ دلار است و برای دانشجویانی که تمایل دارند فرصت کار و تحصیل را در کنار هم داشته باشند بسیار ایده‌آل است.

خوابگاه دانشجویی در عمان

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشور عمان را دارند، می توانند در طول دوران تحصیلی خود در خوابگاه دانشجویی یا آپارتمان های دانشجویی اقامت داشته باشند. هزینه اقامت در خوابگاه های دانشجویی ارزان تر از هزینه های اقامت در آپارتمان های دانشجویی است. در محوطه برخی از دانشگاه ها، محل هایی برای اقامت دانشجویان در نظر گرفته شده است، در محیط خوابگاه های دانشجویی دانشجویان باید از آشپزخانه و سرویس بهداشتی به صورت عمومی استفاده کنند. در خوابگاه های دانشجویی کشور عمان قوانین و مقرراتی وجود دارد که دانشجویان ملزم به رعایت آن ها هستند، در صورتی که قوانین خوابگاه رعایت نشود دانشجو جریمه خواهد شد و در صورت تکرار باید خوابگاه را ترک کند.
تمامی خوابگاه های دانشجویی عمان دارای کمد لباس، کتابخانه، سیستم سرمایشی و گرمایشی و کتابخانه می باشند. دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی عمان شوند می توانند به صورت رایگان در خوابگاه دانشجویی اقامت داشته باشند. دانشگاه قابوس عمان از نظر امکانات خوابگاه دانشجویی بی نظیر است، دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارند می توانند به راحتی پس از اخذ پذیرش دانشگاه اقدامات لازم را برای رزرو خوابگاه انجام دهند.

طبق قوانین تحصیلی وضع شده در عمان دانشجویان خارجی می توانند در طول دوران تحصیل در مشاغل پاره وقت مشغول به کار شوند و بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل خود را تامین کنند. دانشجویان می توانند در یکی از زمینه های کار در هتل ها در زمینه گردشگری، کار در هنرستان ها به عنوان مدرس، کار در زمینه علمی و پژوهشی و کار فرهنگی در زمینه ویراستاری و ترجمه مشغول به کار شوند.

اگر هنوز ابهامی دارید یا کنجکاو شدید با مشاوران ما تماس بگیرید

 یا به صورت آنلاین یک وقت مشاوره حضوری رزرو کنید

ارزیابی رایگان