مقدمه

یکی از زیباترین کشورهای اروپایی و معروف به کشور هزار دریاچه، واقع در شمال اروپا می باشد. فنلاند یکی از کشورهای منطقه اسکاندیناوی می باشد. هلسینکی پر جمعیت ترین شهر فنلاند و پایتخت این کشور می باشد. فنلاند با جمعیتی بالغ بر 5.4 میلیون نفر و با توجه به اینکه هشتمین کشور پهناور قاره اروپا است، به عنوان کم تراکم ترین کشور از لحاظ جمعیت در اروپا شناخته می شود. زبان رسمی این کشور فنلاندی و سوئدی می باشد. البته حدود 90 درصد جمعیت فنلاند به زبان فنلاندی صحبت می کنند. آیین اکثر مردم فنلاند مسیحیت می باشد. فنلاند در رتبه بندی جهانی رفاه اجتماعی، همواره جز کشورهای برتر بوده است. این شرایط سبب می شود که فنلاند به مقصدی بسیار مناسب جهت ادامه تحصیل تبدیل شود.
لازم به ذکر است که تحصیل تا سال 2017 در فنلاند رایگان بود ولی در حال حاضر تحصیل در این کشور نیازمند پرداخت هزینه است ولی هزینه ها به نسبت سایر کشورها بسیار اندک بوده و همچنین شرایط پذیرش بدون مدرک زبان نیز برای فرد فراهم خواهد بود.

پذیرش تحصیلی در فنلاند

یکی از مهم ترین مراحل تحصیل و اعزام دانشجو به فنلاند دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های فنلاند می باشد. مسأله ای که تاثیر زیادی در اخذ پذیرش تحصیلی در فنلاند دارد، ارائه یک انگیزه نامه مناسب جهت ادامه تحصیل در این کشور می باشد. جهت دریافت این پذیرش مدارک زیر مورد نیاز می باشند:

     مدرک تحصیلی قبلی

     مدرک زبان انگلیسی آیلتس در صورت نیاز

     مدارک هویتی مانند شناسنامه

     عکس مطابق پاسپورت

     گواهی عدم سو سابقه

اعزام دانش اموز به مدارس فنلاند

تحصیل در مقطع مدارس در کشور فنلاند همانند اکثر کشورهای اروپایی اجباری می باشد. این تحصیل اجباری برای کودکان 7 ساله شروع می شود. البته کودکان شش ساله را با ثبت نام در آموزشگاه های پیش دبستانی، جهت تحصیل در مدرسه آماده می کنند. تحصیلات اجباری که در مدارس به اصطلاح جامع انجام می پذیرد، 9 ساله می باشد. در این مدارس که علوم اساسی و پایه آموزش داده می شوند، دانش آموزان جهت ورود به مقطع بعدی آماده می شوند. پس از موفقیت در این دوره، دانش آموزان در دوره های 3 ساله مدارس عمومی و یا آموزشگاه های فنی تحصیل می کنند. هدف از این دوره های سه ساله آماده سازی دانش آموزان جهت ورود به دانشگاه می باشد. افراد در سن 19 سالگی موفق به اتمام تحصیلات ابتدایی و کسب مدرک دیپلم می شوند. جهت اعزام دانش آموز به مدارس فنلاند برای دانش آموزان بین المللی، معمولا مدرسه و یا دولت فنلاند سرپرستی افراد را بر عهده می گیرند.
از مدارس بین المللی این کشور می توان به مدارس زیر اشاره کرد:

     مدرسه بین المللی هلسینکی

     مدرسه بین المللی کی لو (kielo internation school)

     مدرسه ابتدایی و متوسطه کالوساریKulossari elementary and secondary school

اعزام دانشجو در مقطع کارشناسی

تحصیل و اعزام دانشجو به فنلاند در این مقطع نیز همانند دوره لیسانس، به زبان های رسمی کشور فنلاند، یعنی فنلاندی و سوئدی ارائه می شود. تحصیل به این زبان ها در فنلاند رایگان می باشد. البته دانشجویان بین المللی می توانند به زبان انگلیسی در اکثر دانشگاه های فنلاند تحصیل داشته باشند. جهت دریافت پذیرش در این مراکز آموزشی ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6.5 الزامی می باشد. شخصی که قصد تحصیل کارشناسی ارشد در فنلاند را دارد، باید بتواند مدرک تحصیلی کارشناسی به مدت حداقل 3 سال را نشان دهد. این دوره تحصیلی 1.5 الی 2 سال به طول می انجامد. جهت دریافت پذیرش در این مقطع شخص باید رزومه علمی قوی، مدرک زبان معتبر و همچنین سابقه کاری مرتبط با تحصیلات را ارائه دهد. همین مسئله باعث می شود اشخاص بیشتر جهت تحصیل و اعزام دانشجو به فنلاند در دوره کارشناسی اقدام بکنند.

اعزام دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل و اعزام دانشجو به فنلاند در این مقطع نیز همانند دوره لیسانس، به زبان های رسمی کشور فنلاند، یعنی فنلاندی و سوئدی ارائه می شود. تحصیل به این زبان ها در فنلاند رایگان می باشد. البته دانشجویان بین المللی می توانند به زبان انگلیسی در اکثر دانشگاه های فنلاند تحصیل داشته باشند. جهت دریافت پذیرش در این مراکز آموزشی ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6.5 الزامی می باشد. شخصی که قصد تحصیل کارشناسی ارشد در فنلاند را دارد، باید بتواند مدرک تحصیلی کارشناسی به مدت حداقل 3 سال را نشان دهد. این دوره تحصیلی 1.5 الی 2 سال به طول می انجامد. جهت دریافت پذیرش در این مقطع شخص باید رزومه علمی قوی، مدرک زبان معتبر و همچنین سابقه کاری مرتبط با تحصیلات را ارائه دهد. همین مسئله باعث می شود اشخاص بیشتر جهت تحصیل و اعزام دانشجو به فنلاند در دوره کارشناسی اقدام بکنند.

هزینه تحصیل در فنلاند

تحصیل در فنلاند از پاییز 2017 رایگان نمی باشد همچنین شما باید هزینه ی زندگی خود را که میانگین بین 900-700 یورو است مستقلا تامین کنید. البته این هزینه بستگی به محل تحصیل شما در فنلاند دارد به عنوان مثال خوابگاه و هزینه ی زندگی در Helsinki metropolitan و شهرهای بزرگتر بیشتر است.
هزینه ی تحصیل در فنلاند مقطع ارشد سالیانه 8 الی 12 هزار یورو بسته به رشته و دانشگاه مورد نظر متغیر است. اما هزینه ی تحصیل در مقطع دکترا در کشور فنلاند رایگان است و این مقطع مانند دیگر کشورهای اسکاندیناوی شغل محسوب می شود و دانشجو در حین تحصیل در مقطع دکترا در کشور فنلاند حقوق دریافت می کنند. در نتیجه دانشجو بعد از اتمام دوره ی دکترا اقامت دائم در کشور فلاند می گیرد.
شما به عنوان دانشجو تخفیف های دانشجویی شامل رستوران ، کافه تریا و حمل و نقل عمومی را خواهید داشت. خانه های دانشجویی که وسایل رفاهی مشترک دارند نیز گزینه ی خوبی برای هزینه ی کمتر زندگی می باشند.

هزینه زندگی ماهانه در حدود 700 تا 900 یورو به بالا می باشد ( که به تفکیک هزینه خانه های دانشجویی بین 350-200 یورو ماهانه و هزینه ایاب و ذهاب و خوراک و … 600-400 یورو می باشد).

دانشگاه های برتر فنلاند

فنلاند از جمله پنج کشور اروپایی است که کماکان تحصیل را بصورت رایگان برای دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور فنلاند و اخذ اقامت این کشور را دارند، مهیا می سازد. برخی از رشته ها در تعدادی از دانشگاه های فنلاند طرح گرفتن شهریه را از دانشجویان اجرا کرده اند ولی اکثریت رشته ها و دانشگاه ها هنوز کماکان صورت رایگان اند.
در کشور فنلاند ۵۰ مرکز آموزش عالی زیر نظر وزارت آموزش فعالیت می کنند که با آشنایی و آگاهی از شرایط حاکم از دانشگاه های این کشور انتخاب بهتر و موثر تری را علاقه مندان به فنلاند خواهند داشت.

دانشگاه هلسینکی فنلاند
برترین دانشگاه کشور فنلاند، دانشگاه هلسینکی می باشد که در سال ۱۶۴۰ میلادی در شهر تورکو تاسیس و در سال ۱۸۲۹ به شهر هلیسنکی انتقال پیدا کرد و به فعالیت اموزشی خود ادامه داد. در حال حاضر حدود ۲۲۵۰۰ نفر در دانشگاه هلیسنکی مشغول به تحصیل می باشند که ۶۰ درصد آنان دانشجوی کارشناسی و ۴۰درصد دانشجوی مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می باشند در میان ۲۲۵۰۰ دانشجو، ۱۲۸۶ دانشجوی بین المللی مشغول به تحصیل می باشند که ۱۴ درصد در مقطع کارشناسی و ۸۶ درصد در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیلات خود ادامه می دهند
دورس در مقطع کارشناسی به زبان فنلاندی و در مقاطع فوق لیسانس و دکترا به زبان فنلاند و انگلیسی ارائه می شود و دانشجویان ی با ارائه مدرکی دال بر تسلط خود برای زبان انگلیسی مدرک آیلتس است و میتوانند برای ادامه تحصیل اقدام کنند.

دانشگاه التو
دومین دانشگاه برتر فنلاند که در سال ۲۰۱۰ در شهر اسپو تاسیس گردید تا به امروز که در رتبه بندی جهانی در جایگاه ۱۳۳ واقع شده است، به فعالیت اموزشی خود ادامه می دهد که نام خود را از بینیان گذار معماری مدرن هرگو آلوار هنریک آلتو گرفته است که بزرگترین معمار کشور فلاند بود.
لازم بذکر است تحصیلات در کشور فلاند بصورت رایگان می باشد و دانشجویان بدون پرداخت هزینه می توانند در دانشگاه های برتر این کشور دوره های مد نظر خود را سپری کنند. از دیگر نکات حائز اهمیت، شرایط فوق العاده کشور فنلاند برای دانشجویان دکترا می باشد که در صورت جلب نظر استاد راهنما با دریافت حقوق می توانند این دوره تحصیلی را پشت سر بگذارند.

دانشگاه UTU
کی از برترین دانشگاه های کشور فنلاند که از حیث وسعت در رتبه ی دوم قرار دارد، دانشگاه UTU می باشد که در سال ۱۹۲۰ میلادی در شهر تورکو فنلاند تاسیس گردید. روند پیشرفت دانشگاه تورکو همچنان ادامه دارد، بصورتی که در حال حاضر در میان ۲۵۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته است.
شهر تورکو در ساحل جنوب غربی فنلاند واقع شده است که باید آن را بعنوان کهن ترین شهر فنلاند دانست.
در حال حاضر حدود ۱۲ هزار دانشجو در دانشگاه تورکو مشغول به تحصیل می باشند که ۵۹ درصد آنان در مقطع کارشناسی، ۴۱ درصد در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیلات خود ادامه می دهند. آمار دانشجویان بین المللی بصورت کلی متفاوت است بصورتی که از حدود ۵۶۶ دانشجوی بین المللی ۷ درصد در مقطع کارشناسی و ۹۳ درصد در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل می باشند.

دانشگاه ییواسکیلا
دانشگاه ییواسکیلا یکی از برترین دانشگاه های کشور فنلاند که در سال ۱۹۳۴ میلادی در شهر ییواسکیلا تاسیس گردید و در حال حاضر میان ۳۴۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد و به عنوان پنجمین دانشگاه برتر کشور فنلاند شناخته می شود.
در حال حاضر حدود ۱۰ هزار نفر در University of Jyvaskyla مشغول به تحصیل می باشند که ۵۷ درصد آنان در مقطع کارشناسی و ۴۳ درصد در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به تحصییلات خود ادامه می دهند. آمار دانشجویان بین الملل در این دانشگاه بسیار پایین است بصورتیکه از حدود ۵۳۰ دانشجو ۵ درصد در مقطع کارشناسی و ۹۵ درصد در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیلات خود ادامه می دهند.
تحصیلات در کشور فنلاند بصورت رایگان می باشد و دانشجویان بین المللی بدون پرداخت هزینه می توانند در برترین دانشگاه های این کشور تحصیل کرده و از خدمات این مراکز بهره مند شوند.

بورسیه تحصیلی درفنلاند

زمان پذیرش برای برخورداری از بورسیه های تحصیلی فنلاند در مقطع کارشناسی ژانویه؛ کارشناسی ارشد اوایل دسامبر تا اواسط و اواخر ژانویه است. البته بسته به رشته مورد نظر، در ماه مارس هم می‌توان اقدام کرد. در مقطع دکتری، پذیرش در بعضی دانشگاه‌ها، کل سال مقدور است اما بعضی دیگر فقط زمان معینی دارند که در سایت  https://studyinfo.fi/wp2/en/ می‌توانید از کلیه این اطلاعات باخبر شوید.
دانشگاه اوئولو یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های فنلاند است که در شهر اوئولو واقع و در سال ۱۹۵۸ تاسیس شده است.
ورسیه دانشگاه اوئولو دوساله که صد‌ در‌صد شهریه‌ی دانشگاه را متقبل می‌شود، مختص دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند. یکی از شرایط پذیرش و بورسیه گرفتن در این دانشگاه داشتن گواهی سطح زبان است و دانشجویان واجد شرایطی که معیار‌های قابل قبول این دانشگاه را دارند، دراولویت قرار می‌گیرند.
هیچگونه سیستم جداگانه‌ای برای این کمک هزینه وجود ندارد و درخواست‌کنندگان باید فقط فرم درخواست پذیرش را پر کنند و دانشجویانی که خواستار بورسیه هستند باید فرم درخواست کمک هزینه را نیز کامل کنند، قسمتی که در انتهای فرم درخواست پذیرش موجود است. این قسمت بدون پر کردن فرم پذیرش، قابل قبول نخواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای تمامی رشته‌ها:

     کپی از مدرک کارشناسی یا مقاطع بالاتر
     ترجمه مدرک کارشناسی به زبان انگلیسی یا فنلاندی/سوئدی
♦     کپی رونوشت مدرک کارشناسی
     ترجمه رونوشت مدرک کارشناسی
     گواهی حاکی از سطح زبان انگلیسی
     کپی صفحه اول و دوم پاسپورت
     رزومه (کاری، مقاله، کتاب چاپ شده)
     پر کردن فرم مرجع برای دو مرجع که قابل دسترسی باشند.

خوابگاه در فنلاند

در فنلاند خوابگاه دانشجویی به شکلی که در ایران بود، نداریم. مثلا خوابگاه دانشگاه علامه تهران یک ساختمان بزرگ بود با چندین اتاق که در هر اتاق بین ۳ تا ۵ دانشجو می‌خوابیدند.
ولی در فنلاند معمولا یک آپارتمان مستقل درای دو یا سه اتاق همزمان به دو یا سه دانشجو اجاره داده می‌شود. بنابراین هر کس اتاق مستقل خودش را دارد.
قیمت اجاره هم معمولا در سراسر فنلاند برای دانشجوها یکی است. طبق شنیده‌های بنده قیمت اجاره یک اتاق دانشجویی بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه در سراسر فنلاند متغییر است. اندازه اتاقها بین ۱۲ تا ۲۰ متر متغییر است.
ضمنا برای دانشجویان متاهل، آپارتمانهای کامل در نظر گرفته شده، که اجاره آنها نیز بین چهارصد تا هفتصد یورو بسته به اندازه و نوساز بودن آپارتمان متغییر است. مثلا یک آپارتمان یک خوابه ۴۰ متری در شهر اسپو (مجاور پایتخت) با هزینه اینترنت و آب و برق ماهی چهارصد یورو است.

اگر هنوز ابهامی دارید یا کنجکاو شدید با مشاوران ما تماس بگیرید

 یا به صورت آنلاین یک وقت مشاوره حضوری رزرو کنید

ارزیابی رایگان