مقدمه

فرانسه یکی از زیباترین کشورهای گردشگری جهان شناخته می‌شود. این کشور یکی از اعضای اتحادیه اروپا است و پس از آلمان، دومین کشور پر جمعیت اروپایی محسوب می‌شود. فرانسه یکی از زیباترین کشورهای گردشگری جهان شناخته می‌شود و سبک زندگی مرفه و لوکس را برای ساکنین شهرهای مختلف کشور فراهم کرده است. اقیانوس اطلس شمالی در سمت غرب کشور فرانسه قرار دارد که باعث شده است زیباترین مناظر طبیعی در شهرهای ساحلی این منطقه به وجود بیایند. این کشور از سمت شرق با کشورهای سوئیس، ایتالیا، و آلمان همسایه است و از شمال شرقی به بلژیک راه دارد. این کشور یکی از اعضای اتحادیه اروپا است و پس از آلمان، دومین کشور پر جمعیت اروپایی محسوب می‌شود.
مهاجرت به فرانسه با هدف تحصیل می‌تواند از روش‌های مناسب محسوب شود. در نظر داشته باشید که فرانسه به طور کلی در لیست کشورهای دشوار از نظر صدور ویزا قرار دارد و نیاز است که مدارک لازم در این زمینه به خوبی فراهم شود. این که کدام کشور برای مهاجرت تحصیلی گزینه‌ مناسبی است باید اعتبار مدرک، سطح کیفی دانشگاه‌ها، شرایط زندگی و… بررسی شوند تا شما بتوانید تصمیم صحیحی در این باره اتخاذ کنید. فرانسه می‌تواند یکی از انتخاب‌های شما باشد. در این مقاله قصد داریم شرایط و تمام موضوعات مربوط به تحصیل و زندگی در این کشور برای دانشجویان تمام مقاطع بررسی کنیم.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

برای تحصیل در فرانسه در صورتی که اقامت بیش از 90 روز دارید باید درخواست ویزا داشته باشید. شما باید مدارک پذیرش تحصیلی از مرکز علمی مورد نظر خود در فرانسه را ارائه نمایید. مدارکی که برای اخذ ویزای تحصیل در فرانسه باید به سفارت ارائه نمایید در زیر آورده شده است.

     نامه پذیرش از مرکز علمی در فرانسه
     پاسپورت معتبر
     مدارک هویتی
     عکس مخصوص پاسپورتی
♦     نامه عدم سوء پیشینه
     مدرک زبان متناسب دوره تحصیلی که می تواند انگلیسی یا فرانسه باشد
♦     ارائه تمکن مالی کافی برای تحصیل در فرانسه و زندگی در این کشور
♦     ارائه مدارک پزشکی برای کشورهایی که در بالا ذکر شده است
♦     بیمه درمانی در حدود 20 تا 50 یورو در ماه

اعتبار دانشگاه های فرانسه

اعتبار دانشگاه‌های فرانسه نیز مانند سایر دانشگاه‌های اتحادیه‌ی اروپا دارای سطح بالایی است. 31 موسسه و دانشگاه در کشور فرانسه وجود دارد که در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان قرار می‌گیرند. مدرک بسیاری از دانشگاه‌های این کشور از اعتبار خوبی در سطح جهانی برخوردار است و شما با اخذ این مدارک می‌توانید در سطح بین‌الملل مشغول به کار یا ادامه‌ تحصیل شوید.
چنانچه قصد دارید پس از اتمام دوره‌ی تحصیلات به ایران بازگردید، لازم است مطمئن شوید که مدرک شما توسط وزارت علوم یا وزارت بهداشت تأیید می‌شود.

دانشگاه های برتر فرانسه

اگر می خواهید تحصیل در فرانسه داشته باشید، باید بدانید که کدام دانشگاه ها جزو بهترین ها هستند. مطابق با رتبه بندی دانشگاه جهانی Times Higher Education’s Rankings 2020 ، 38 موسسه فرانسوی در بین دانشگاه های برتر جهان قرار گرفته اند. این رتبه بندی شامل 9 مؤسسه در پاریس که بهترین شهر فرانسه است می باشد، و گزینه های دیگر پراکنده در سراسر فرانسه است. در ادامه 4 دانشگاه برتر فرانسه را نام خواهیم برد.

دانشگاه علوم پاریس: رتبه 53 جهان و مقام اول در بین دانشگاه های برتر فرانسه همچنان دانشگاه علوم تحقیقات و لترس پاریس (PSL)، دانشگاهی که در سال 2010 تشکیل شد و از 9 کالج مؤسس تشکیل شده است، از جمله دانشگاه olecole normale supérieure (ENS) پاریس.

اکول پلی تکنیک (ParisTech) :رتبه 60 ام در جهان در سال 2020 و از اعضای موسس ParisTech که متخصص در دروس علوم نظری و کسب و کار است. محوطه دانشگاه در فاصله 30 کیلومتری خارج از مرکز شهر پاریس، 120 هکتار فضای سبز برای لذت بردن بیشتر برای 4.600 دانشجویان خود در نظر گرفته است.

Sorbonne University: موسسه جدیدی که از ادغام دانشگاه پاریسسوربن و دانشگاه پیر و ماری کوری تشکیل شده است ، دانشگاه سوربن در سال 2020 در رتبه 77 ام در جهان قرار دارد و در شاخص شهرت دانشگاهی یکی از 6 دانشگاه اصلی برای جمع آوری رتبه بندی دانشگاه هاست.

École Normale Supérieure de Lyon: رتبه 160 ام در جهان در سال جاری، اما با این وجود همچنان رتبه پنجم در میان دانشگاه های برتر در فرانسه است. این دانشگاه یکی دیگر از مدارس عالی، یک موسسه عمومی نمونه است که محققان و معلمان را در علوم انسانی و علوم تربیت می کند

کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های فرانسه

دوره‌ی تحصیلی لیسانس در فرانسه حدود سه تا چهار سال تحصیلی به طول می‌انجامد. یکی از سخت‌ترین کارها برای آغاز به تحصیل در فرانسه اخذ ویزای تحصیلی این کشور است. معمولاً دانشجویان پس از مقطع لیسانس و برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر وارد کشور فرانسه می‌شوند. به همین دلیل چنان‌چه قصد تحصیل در مقطع لیسانس در کشور فرانسه را دارید، به این توضیحات بسنده نکنید و به بررسی شرایط دانشگاه مورد نظرتان بپردازید. حتی ممکن است لازم باشد شما با دانشگاه مورد نظر خود مکاتبه کنید و شرایط پذیرش گرفتن در آن را بپرسید.

دوره‌ی فوق لیسانس دو سال طول می‌کشد و در برخی از دانشگاه‌های فرانسه این دوره به دو قسمت مستر یک و مستر دو تقسیم بندی می‌شود.

دوره‌ی مستر دو خود به دو گرایش Recherche و Professionnel تقسیم‌بندی می‌شود که تنها دانشجویان گرایش اول می‌توانند تحصیلات خود را در مقطع دکترا ادامه دهند.

معادلسازی مدارک در فرانسه

دوره‌های آموزش عالی در فرانسه مانند دیگر کشورهای اروپا بر اساس لیسانس، مستر و دکترا است. این سیستم کمک می‌کند که انتقال دانشجو بین تمام کشورهای اتحادیه‌ی اروپا ساده‌تر انجام شود و از طرفی پذیرش دانشجویان سایر مناطق جهان نیز به همین روش صورت می‌گیرد.
جالب است بدانید که در فرانسه چیزی تحت عنوان معادل ‌سازی مدارک تحصیلی وجود ندارد. هر موسسه یا دانشگاه برای پذیرش دانشجو طبق امکانات و شرایطی که برای رشته‌های مختلف دارد، معیارهایی را برای پذیرش دانشجویان در نظر می‌گیرد. اما ارائه‌ی مدارکی مانند مقالات، تزهای ارشد و دکترا و مدارک زبان می‌تواند در افزایش احتمال پذیرش شما موثر باشد.

بورسیه تحصیلی در فرانسه

برای تحصیل رایگان فرانسه می‌توانید از شرایطی که دولت این کشور برای دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرد، استفاده کنید. برخی از دانشگاه‌ها نیز تحت شرایط خاص و تنها برای رشته‌های مشخصی برنامه‌هایی مانند بورسیه تحصیلی برای دانشجویان در نظر می‌گیرند و تخفیفاتی در هزینه‌های آموزشی برای آن‌ها قائل می‌شوند که در ادامه درباره‌ی آن‌ها صحبت می‌کنیم.
دانشگاه تکنولوژی فرانسه دوره‌ی کارشناسی بیومکانیک و بیوتکنیک را در دو سال ارائه می‌دهد که هزینه‌ی تحصیل برای هر سال چیزی حدود 250 یورو می‌باشد.
دانشگاه اقتصاد پاریس نیز در مقطع کارشناسی ارشد و با هدف تربیت تبدیل دانشجویان به کارشناسانی حرفه‌ای در زمینه‌ی طراحی، توسعه و ارزیابی سیاست‌ها تخفیف‌هایی در دوره‌های آموزشی خود ارائه می‌دهد. به این صورت که این دوره‌ها دو سال زمان می‌برد و هزینه‌ برای هر سال 250 یورو در نظر گرفته می‌شود.
دانشگاه لیون از دیگر دانشگاه‌هایی است که برای دانشجویان خود بورسیه‌های تحصیلی در نظر می‌گیرد. دانشگاه لیون برای دانشجویان ممتازی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند، بورسیه‌ای به مبلغ هشتصد یورو در هر ماه و برای یک سال تحصیلی در نظر گرفته است

خوابگاه در فرانسه

پس از بررسی شرایط دانشگاه‌ها و امکانات آموزشی مراکز، محل اسکان دانشجو حائز اهمیت است. کشور فرانسه گزینه‌های متنوعی برای اسکان دانشجویان بین‌الملل در اختیار دارد. اولین محل برای اسکان دانشجویان بین‌الملل خوابگاه‌های دانشجویی است. دانشجویان می‌توانند متناسب با امکانات مالی که در اختیار دارند و با در نظر گرفتن اجاره‌ بهای خوابگاه‌ها در آن‌ها اسکان بیابند. معمولاً همه‌ی دانشگاه‌های فرانسه خوابگاه‌هایی را برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند و اطلاعاتی در این باره روی سایت خود قرار داده‌اند.
اجاره بهای خوابگاه‌ها چیزی در حدود 250 تا 350 یورو در ماه است و ممکن است شهریه‌ی یک تا دو ماه به صورت ودیعه در ابتدای اقامت از شما گرفته شود.

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی

زمان کاری برای دانشجویان محدود است و آن‌ها در دوره‌ی تحصیل می‌توانند حداکثر تا 20 ساعت در هفته کار کنند. البته برای کار در دوران تعطیلات محدودیتی وجود ندارد و امکان اشتغال تمام وقت برای دانشجویان وجود دارد.
برای این که بتوانید به صورت موقت استخدام شوید یا بتوانید به کار در حین تحصیل بپردازید باید ابتدا مجوز کسب کنید. دانشجو باید شخصاً به دفتر وزارت کار، اشتغال و آموزش حرفه‌ای مراجعه کند و درخواست خود را ارائه دهد. مدارک مورد نیاز برای گرفتن مجوز کارت دانشجویی عبارتند از؛ گذرنامه، ویزا یا اجازه‌ نامه‌ی اقامت، کارت دانشجویی دوران تحصیل جاری، تأیید وابستگی مرکز علمی خود به سازمان تأمین اجتماعی فرانسه، قرارداد کاری و نوع پیشه، پاکت تمبر شده با نام و آدرس متقاضی و فرم درخواست کار پر شده توسط متقاضی. لازم به ذکر است که در قرارداد کاری ارائه شده لازم است ماهیت قرارداد، صلاحیت، جریمه، تاریخ شروع و پایان کار، آدرس محل کار و ساعات کاری در طول روز مشخص شده باشد.

اگر هنوز ابهامی دارید یا کنجکاو شدید با مشاوران ما تماس بگیرید

 یا به صورت آنلاین یک وقت مشاوره حضوری رزرو کنید

ارزیابی رایگان