تحصیل در ترکیه

بسیاری از دانشجویان، کشور زیبا و مدرن ترکیه را برای تحصیل انتخاب می‌کنند؛ چرا که سیستم آموزش آمریکایی و کانادایی در این کشوروجود دارد و دو مورد از  معتبر‌ترین آزمون‌هایی که سالانه برای پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا و کانادا برگزار می‌شود، برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه هم استفاده می‌شود و دانشجویان با دادن این آزمون‌ها می‌توانند برای کشور‌های آمریکا و کانادا هم اقدام کنند.

ویزای تحصیلی کشور ترکیه

اقامت  از طریق دریافت ویزای تحصیلی کشور ترکیه می توانید برای تحصیل وارد ترکیه شوید. تمامی دانشجویان خارجی که قصد اقامت بیشتراز 4 ماه در ترکیه دارند باید برای مجوز اقامت ترکیه درخواست دهند. درخواست صدور مجوز اقامت پس از ورود به ترکیه باید صورت پذیرد و باید در بازه زمانی ده روزه پس از ورود به ترکیه انجام شود. اگر برای بار اول برای اقامت دانشجویی ترکیه درخواست می دهید، پس از ارائه درخواست، 30 روز زمان دارید تا مدارک خود را کامل کنید.
تمامی دانشجویان خارجی برای تحصیل در ترکیه باید ویزای تحصیلی ترکیه را اخذ نمایند. مراحل اخذ ویزای تحصیلی ترکیه ساده و مشخص است؛ تاییدیه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر را به همراه فرم درخواست ویزا به سفارت ترکیه در ایران تحویل دهید. بطورعادی بعد از دو ماه پاسخ درخواست شما اعلام می شود.

دانشگاه های برتر ترکیه

این که در کدام دانشگاه به تحصیل در ترکیه بپردازید از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا شما پس از اخذ مدرک باید از مهارت‌ها و اطلاعات لازم برخوردار باشید تا بتوانید به عنوان یک نیروی حرفه‌ای وارد بازار شوید. برای این منظور، ما بهترین دانشگاه‌های ترکیه در سال 2020 را بر اساس رتبه بندی موسسه QS به شما معرفی می‌کنیم .

     دانشگاه کوچ
     دانشگاه بیلکنت
     دانشگاه ساباچی
     دانشگاه فنی خاورمیانه
     دانشگاه بغازیچی
     دانشگاه فنی استانبول
     دانشگاه انکارا
     دانشگاه قاضی
     دانشگاه استانبول

اعتبار دانشگاه ها

رتبه بندی دانشگاه ‌های ترکیه در چند سال اخیر با افزایش قابل توجهی رو به رو بوده است؛ به‌طوری که امروزه مدارک این دانشگاه‌ها در سطح بین‌الملل از اعتبار خوبی برخوردار است و در دانشگاه‌های معتبر جهان شناخته شده است. همچنین دانشگاه‌‌های ترکیه با ارائه‌ی مدرک بین‌الملل این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که در هر کشوری بتوانید در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهید. دانشگاه‌های این کشور بعد از برخی دانشگاه ‌های اروپایی در رتبه‌های بسیار خوبی قرار دارند و جالب است بدانید که این مراکز به منظور تبادل اطلاعات و ارتقای سطح علمی با دانشگاه‌های مطرح اروپا همکاری مستقیم دارند.

بر اساس رتبه بندی دانشگاه ها توسط موسسه‌ی CIRرتبه‌ی اول دانشگاه‌های منطقه‌ی خاورمیانه به دانشگاه حاجت تپه در ترکیه اختصاص یافته است و رتبه‌ی جهانی این دانشگاه 354 است.

معادل سازی مدارک

امور معادل‌سازی مدارک در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد توسط شورای آموزش‌های عالی ترکیه و معادل سازی در مقاطع بالاتر توسط ریاست شورای بین دانشگاهی انجام می‌شود. پس از بررسی مدارک، دانشجویان بایستی اقدام به شرکت در آزمون‌های تعیین سطح نمایند و در صورت قبولی، سایر مراحل مربوط به پذیرش در دانشگاه‌ها را طی کنند.

سیستم آموزشی در ترکیه تقریباً شبیه به ایران است؛ یعنی در این کشور دانشجویان پنج سال در مقطع ابتدایی، سه سال در مقطع راهنمایی و چهار سال را در مقطع دبیرستان درس می خوانند و سپس می توانند در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه که YOS نام دارد، شرکت کنند؛ بنابراین اگر از جمله افرادی هستید که قصد ادامه تحصیل در ترکیه، در مقطع کارشناسی را دارید، باید فارغ‌التحصیل پیش‌دانشگاهی باشید یا در این مقطع مشغول به تحصیل باشید به صورتی که تا زمان انجام مراحل پذیرشِ تان در دانشگاه، مدرک پیش‌دانشگاهی را دریافت کنید. یکی از ویژگی های مهم ادامه تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی، این است که در صورتی که مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی داشته باشید، می توانید اقدام به معادل‌سازی مدرک خود کنید و با هر دیپلمی، در رشته موردعلاقه‌تان مشغول به ادامه تحصیل شوید.

بورسیه تحصیلی ترکیه

بورسیه، کمک هزینه‌ای است که از طرف دولت، دانشگاه یا موسسات خیریه (مثلDAADبرای کشور آلمان) به دانشجو تعلق می گیرد و هزینه تحصیل او را در کشوری که برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کرده، کاهش می‌دهد.

انواع مختلف بورسیه وجود دارد و هرکدام درصد مشخصی از شهریه و هزینه زندگی دانشجویی را تقبل می‌کنند و بسته به کشور و دانشگاه انتخابی شما متفاوت است.

برای اطلاع از میزان بورسیه‌ای که به شما تعلق می‌گیرد و یا اخذ آن، باید به سایت‌های بورسیه دولتی و یا سایت دانشگاه یا موسسات خیریه‌ای که در این زمینه فعالیت می‌کنند، مراجعه کرده و درخواستتان را ارسال کنید و یا سوالتان را مطرح کنید.

برخی از بورسیه‌ها را می‌توانید پیش از رسیدن به کشور مقصد دریافت کنید و برخی دیگر، پس از ورود و تحصیل شما در کشور مقصد، در صورت صلاحیت، تایید و صادر می‌شوند.

شرایط خوابگاه ها

خوابگاه‌ها بسته به شرایط دانشگاه، به صورت مشترک یا اختصاصی ارائه می‌شوند که هر کدام از آن‌ها از امکاناتی مانند آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی، مبلمان و سایر وسایل اساسی برخوردارند. همچنین برخی از دانشگاه‌های این کشور علاوه بر خوابگاه، آپارتمان‌هایی را برای اسکان دانشجویان در نظر می‌گیرند. در صورتی که تمایل به اسکان در هیچ یک از محل‌های مشخص شده توسط دانشگاه ندارید، می‌توانید اقدام به اجاره‌ی مسکن دانشجویی کنید.

خوابگاه‌ها برای دانشجویان تمامی مقاطع در نظر گرفته شده است و در ظرفیت‌های تک نفره، دو نفره و چهار نفره موجود هستند.خوابگاه های دولتی ارزان ترین محل برای اقامت دانشجویان هستند. دانشجویان متقاضی این خوابگاه‌ها، باید از طریق وب‌سایت سازمان خوابگاه‌های ترکیه KYK درخواست خود را ثبت کنند. خوابگاه‌های دولتی برای 4 یا 6 نفر ارائه می‌شوند.

خوابگاه‌های خصوصی: خوابگاه‌های دولتی ظرفیت محدودی دارند و امکانات آن‌ها نسبت به خوابگاه‌های خصوصی کم‌تر است؛ از این رو دانشجویان بین‌الملل معمولاً خوابگاه‌های خصوصی را برای اسکان انتخاب می‌کنند. ظرفیت اتاق‌های این خوابگاه‌ها برای 1 تا 4 دانشجو است و قیمت ماهانه‌ی آن‌ها چیزی در حدود 500 تا 600 دلار تخمین زده می‌شود.

کار در زمان تحصیل 

به تازگی امکان کار حین تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین‌الملل فراهم شده است. البته در این زمینه برای دانشجویان سال اول محدودیت‌هایی وجود دارد و به این صورت است که آن‌ها ملزمند سال اول خود را به پایان برسانند و از سال دوم به بعد با کسب مجوز کار در حین تحصیل، کار کنند.

مجوزهای کار دانشجویی باید زیر نظر وزارت امور داخلی ترکیه و پلیس مهاجرت این کشور صادر شوند. صدور مجوز فعالیت دانشجویی به صورت آنلاین انجام می‌شود. دانشجویان پس از پر کردن تمامی فرم‌ها و ضمیمه‌ی مدارک مورد نیاز، درخواست خود را ثبت می‌کنند. مدت زمانی حدود 30 روز باید سپری شود تا مجوز مورد نیاز به ایمیل دانشجو ارسال شود.

شرایط اخذ پذیرش در مقطع لیسانس و فوق لیسانس

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی به دلیل بالا بودن کیفیت آموزش و مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیل و زندگی نسبت به سایر کشورهای دیگر در بین بسیاری از دانشجویان خارجی به خصوص دانشجویان ایرانی محبوب شده است.

شرایط گرفتن پذیرش برای تحصیل در ترکیه و دانشگاه‎های این کشور در مقاطع بالاتر از لیسانس دشوارتر خواهد شد و باید رزومه‌ی قوی‌تری درباره‌ی دوران قبلی تحصیل خود ارائه کنید.

اگر هنوز ابهامی دارید یا کنجکاو شدید با مشاوران ما تماس بگیرید

 یا به صورت آنلاین یک وقت مشاوره حضوری رزرو کنید

ارزیابی رایگان