درباره کشور اوکراین

اوکراین در ناحیه جنوب شرقی اروپا قرار دارد . وسعت این کشور ۶۰۳٫۶۲۸ کیلومتر مربع می باشد که از این جهت وسیع ترین کشور اروپا محسوب می گردد . اوکراین از سمت شرق با روسیه ، از شمال با بلاروس ، از غرب با لهستان ، اسلواکی و مجارستان ؛ از جنوب شرقی با رومانی و مولداوی هم مرز است . در جنوب این کشور دریای سیاه و دریای آزوف قرار گرفته است . پایتخت آن ، شهر ” کی اف ” است که دارای قدمت ۱۵۰۰ ساله و یکی از قدیمی ترین شهر های اروپای شرقی و مرکزی میباشد. و زبان رسمی این کشور زبان اوکراینی است.

اوکراین از لحاظ وسعت دومین کشور بزرگ اروپا پس از روسیه به حساب می آید که در قرون وسطی با عنوان روسیه (کیفسکی روس) هسته ی مرکزی اسلاوهای شرقی محسوب می گردید.

وضعیت اقتصادی این کشورموجب شده تا در زمره اصلی ترین تولیدکنندگان صنعتی و کشاورزی محسوب گردد . اوکراین از نظر منابع طبیعی بسیار غنی است و عمدتاً با عنوان “پرستار اروپا” شناخته شده است .

مرکز وسیعی از صنایع عمدتاً در اطراف شهرستان های بزرگ این کشور متمرکز شده است از جمله کیف ، خارکف ، اودسا ، دنیپرپتروسک ، دانتسک ، زاپاروژه ، نیکلایو و …

نوع حکومتی که دراین کشور حاکم است جمهوری می باشد که متشکل از ۲۴ استان است و همچنین دارای یک بخش خود مختار به نام ( کریمه ) می باشد .

علی رغم این که در چندین سال اخیر اوکراین به عنوان کشوری شناخته شده است که دارای هزینه های تحصیل بسیار پایین می باشد ، با این حال دانشگاه های آن در سطح جهان به رسمیت شناخته شده است ودارای یکی از پیشرفته ترین نظام های آموزشی می باشد ؛ قابل ذکر است که فرصت های تحصیلی برای دانشجویان داخلی و خارجی در کشور اوکراین بسیار زیاد است. امکان آموزش به زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی وجود دارد و می توانند از آموزش های عملی نیز در مطالعات خود برخوردار باشند .

واحد پول ملی کشور اوکراین گریونا (UAH)  می باشد که هر۸ گریونا معادل با ۱ دلار آمریکا  می باشد .

پرچم اوکراین متشکل از دو رنگ آبی در قسمت بالا و زرد در پائین می باشد. رنگ زرد سمبل مزارع گندم اوکراین است و به روایت دیگر دو رنگ آبی و زرد این پرچم مظاهر آب و آتش نیز محسوب می شوند .

روش های مهاجرت به اوکراین

اقامت اوکراین و شرایط مهاجرت به این کشور در سال های اخیر بدلیل درخواست این کشور برای عضویت در اتحادیه اروپا و حوزه شنگن ، و همچنین امکان تایید درخواست این کشور از سوی اتحادیه مورد استقبال متقاضیان زیادی شده است .درخواست اقامت دائم اوکراین و پاسپورت اکراین در سال های اخیر از راه قانونی افزایش پیدا کرده است. روش های مختلفی برای اخذ اقامت این کشور وجود دارد که این روش ها شامل تحصیل، کار، ازدواج، ثبت شرکت و سرمایه گذاری، تولد و پناهندگی می باشند.

مهاجرت از طریق ازدواج و خویشاوندی

1. اگر یکی از طرفین( همسر) تابعیت اوکراین را داشته باشد و ازدواجشان حداقل 2 سال پیش ثبت شده باشد. و یا اینکه بچه ها و یا والدین اوکراینی تبار باشند.

2.  افرادی که تحت قیومیت خانواده اوکراینی تبار هستند.

3. افرادی که بر اساس یک سری منابع داخلی حق شهروندی اوکراین را دارند.

4. افرادی که مهاجرتشان مورد پذیرش اوکراین است و اوکراین از مهاجرتشان استقبال می کند.

5. اوکراینی تبارهای خارج از اوکراین، همسران شان و یا کودکانشان اگر قصد اقامت در اوکراین را دارند.

بر اساس بند 9 قانون مهاجرت، درخواست اخذ اقامت باید بر اساس موارد زیر ارائه شود.

1. بواسطه افرادی که بر اساس یک سری قوانین در اکراین اسکان دارند- جز مقامات رسمی این کشور بوده اند.

2. افرادی که به صورت دائم در خارج از کشور اسکان داشته اند- بر اساس دیپلماسی اوکراین و ماموران کنسولگری اوکراین در دیگر کشورها.

درخواست اجازه اقامت باید شخصا بواسطه فرد متقاضی به مقامات این کشور ارائه شود. این درخواست می تواند از طریق پست و یا بواسطه فرد دیگری که هیچ ممنوعیت قانونی ندارد، درصورت ارائه یک دلیل منطقی، ارائه شود.

اگر یکی از والدین با فرزند کوچک خود مهاجرت کنند، یکی از والدین که قصد مهاجرت ندارد باید به همسر خود یک اجازه نامه محضری دهد که طی آن همسر اجازه بردن فرزند را دارد. اگر همسر اجازه نامه کتبی نداشته باشد، باید حتما از مقامات رسمی اجازه کتبی و رسمی داشته باشد.

مهاجرت از طریق کار و تخصص

قوانین اخیر در کشور اوکراین به صراحت بیان کردند که برای دریافت حقوق قانونی در کشور اوکراین یک خارجی میتواند و باید مجوز کار اخذ کند در سال های متمادی خارجی ها می توانستند و می بایست به عنوان یک سهام دار خارجی و خصوصی در کشور مذکور برای گرفتن اقامت اقدام میکردند و از خدمات مختلف اعم از ترجمه متون انگلیسی و تدریس زبان انگلیسی بهره برداری کنند .

در این برهه زمانی موظف بودند تا مالیات های مقرر شده را پرداخت کنند دراغلب مواقع مدارس و موسسات امورش زبان از مدرسان بومی برای جذب و ثبت مدرسان خصوصی استفاده میکردند تا مجوز کار دریافت کنند برخی از امور بازرگانی اوکراینی از کارکنان اوکراینی برای ثبت سهام استفاده کردند که بدین طریق از پرداخت مالیات های هنگفت جلوگیری به عمل می آمد .
چه کسی میتواند مجوز کار دریافت کند ؟

برای کسب مجوز کار شما باید در یک شرکت اوکراینی به عنوان یک کارمند استخدام شوید . شما نمی‌توانید تقاضای اشتغال در یک شرکت را شخصا ارائه دهید . اکثر مدارک مورد نیاز در این زمینه توسط کار فرما ارائه خواهد شد .

مراحل گرفتن ویزای کار اکراین

به منظور فراهم کردن کلیه مدارک مورد نیاز شما باید یک کارفرما مناسب را انتخاب نمایید .تا مدارک لازم جهت اخذ مجوز کار را ارائه دهد کارفرما باید فردی ذیصلاح و دقیق، باشد .

اسناد و مدارک زیادی باید برای اخذ اقامت به واسطه کار در اوکراین به مسئولان ارائه شود . به منظور انجام برخی از پروسه های مورد نیاز شما باید در اوکراین باشید . برخی از افراد می توانند بصورت وکالتی برخی از وظایف و مسئولیت های شما را به جای شما انجام دهند .

اما برای دریافت ویزای آی ام- 1 شما باید مجوز کار دریافت کنید و قبل از آن کشور اوکراین را ترک کنید .

مهاجرت از طریق تحصیل

ادامه تحصیل در کشور اوکراین در مقطع کارشناسی و مقاطع بالاتر ،یکی از بهترین روش های پیشنهادی برای کسب مهارت های فردی می باشد.
در اینجا نحوه ادامه تحصیل در اوکراین را به تفصیل شرح خواهیم داد. در ابتدا باید به اقدامات ضروری هر متقاضی اشاره کرد ، هر متقاضی باید پروسه ثبت نام، انتخاب واحد را انجام دهد . شرایط و ضوابط خاصی برای ادامه تحصیل در اوکراین وجود دارد که شما باید تک تک آنها را بخاطر بسپارید اما باید خاطر نشان شد که ادامه تحصیل در دانشگاه های اوکراین از ساده ترین راه های مهاجرت به این کشور میباشند.

شرایط ادامه تحصیل در اوکراین

در وهله نخست شما باید دعوت نامه ای از دانشگاه مورد نظر دریافت کنید.و سپس در کلیه دروس اختصاصی و عمومی از طریق انتخاب واحد ثبت نام کنید که این پروسه بنا بر رشته تحصیلی شما انجام پذیر است . اگر شما دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد هستید شما باید مدارک کارشناسی خود را نیز به عنوان پیوست برای دانشگاه ارسال نمایید.بنابر این شما باید معیار ها و شرایط دانشگاه های اوکراین را دارا باشید.

شما می توانید از طریق ایمیل با دانشگاه خود در ارتباط باشید . شما باید فرم تقاضای ادامه تحصیل و ثبت نام در دانشگاه را تکمیل نمایید در این فرم کلیه مشخصات فردی اعم از نام ، نام خانوادگی ،ملیت ،تاریخ تولد ، محل تولد ، جنسیت ، تاریخ صدور ، تاریخ انقضای پاسپورت ، آدرس دائم محل سکونت ، شماره تلفن و ایمیل ثبت می شود .

شما باید از مدارک تحصیلی و پاسپورت خود کپی تهیه فرمایید و ان را برای دانشگاه ارسال نمایید . پس از بررسی کلیه مدارک ارسال شده و اطلاعات شخصی و فردی شما ، شما میتوانید دعوت نامه ای از دانشگاه دریافت نمایید و به راحتی ویزای دانشجویی اوکراین را اخذ کنید .

مهاجرت از طریق ثبت شرکت و سرمایه گذاری

یک سرمایه گذار خارجی که قصد دارد مجوز سرمایه گذاری در استان های اکراین را داشته باشد باید موراد زیر را رعایت کند :

1. اولا ، سرمایه خارجی باید منجر به تولید یک شرکت اکراینی شود و یا بر روی یک شرکت در اکراین سرمایه گذاری شود

2. دوما ، سرمایه گذاری نباید معادل مبلغی کمتر از 100 هزار دلار باشد .

3. سرمایه گذاری باید با ارز قابل تبدیل انجام شود این ارز ها عبارت اند از : دلار آمریکا ، دلار های استرالیا ، کانادا ، هنگ کنگ ، سنگا پور ، پوند استرلینگ ، فرانک سوئیس ، کرن های نروژ ، دانمارک و چک ، زلاتان لهستان ، ین ژاپن ، یوان چین ، وان کره و هم چنین سنگ های قیمتی.

4. مطابق قانون این سرمایه گذاری باید مورد تایید وزارت اقتصاد اکراین باشد .

5. و در آخر منبع پول نباید غیر قانونی باشد.

مراحل دریافت کارت اقامت اکراین توسط سرمایه گذاری

در ادامه مراحل قدم به قدم دریافت مجوز اقامت در اکراین توسط سرمایه گذاری خارجی آورده شده است:

یک شرکت به نام خودتان در اکراین ثبت کنید ، ترجیحا در فرم LLC . پیشنهاد میشود که خودتان را به عنوان موسس شرکت معرفی کنید . اگر به عنوان مخارج شرکت میخواهد خانه بخرید الزامی است که علاوه برا فعالیت های شرکت این خرید ها را نیز با مشاور املاک در میان بگذارید.

سریعا تشکیل سرمایه بدهید و بعد از آن پول را از حساب شخصی موسس شرکت به حساب شرکت انتقال دهید . مقدار سرمایه گذاری نماید کمتر از مقداری معادل با 100 هزار دلار باشد .

سرمایه گذاری خارجی را باید مطابق قانون به ثبت وزارت اقتصاد اکراین برسانید . مراحل ثبت سرمایه تا دو هفته طول میکشد و بعد از آن سرمایه توسط اداره مالیات مورد بررسی قرار میگیرد . منابع مالی در بخش های محلی وزارت اقتصاد به ثبت میرسد . زمانی که به عنوان مدیر شرکت مجوز کار دریافت میکنید این مجوز را پیدا میکنید تا یک سال در اکراین اقانت داشته باشید که این مجوز قابلیت تمدید سالانه دارد . از آن جا که دریافت مجوز اقامت دائم بین 6 ماه تا یک سال به طول می‌انجامد دریافت مجوز اقامت موقت الزامی است .

مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز اقامت دائم در اکراین بر ارسال سرمایه گذاری خارجی را ارسال کنید . اصلی ترین مدرک مورد نیاز گواهی سرمایه گذاری است . علاوه بر این گواهی این مدارک نیز لازم است : صلاحیت پلیس ، گواهی اقامت و گواهی سلامت.
بعد از طی کردن این مراحل مجوز اقامت دائم شما در اکراین بعد از 6 ماه تا یک سال به دست شما می رسد.

مهاجرت از طریق تولد

تابعیت کشور اوکراین از طریق سیستم خون فراهم شده است در نظر داشته باشید که اگر فرزندی در این کشور متولد شود که پدر و مادر او تبعه اوکراین باشند به او می توانند اقامت این کشور را داشته باشد. در صورتی که فرزندی در کشور اوکراین متولد شود که تبعه پدر و مادر او مشخص نباشد و یا بدون تابعیت باشند می توانند اقامت این کشور را به فرزند ارائه داد البته تصمیم گیری که از سوی دولت اخذ می شود به طور کلی دسته بندی های مختلفی دارد که با توجه به شرایط افراد مشخص می شود.

مهاجرت پناهندگی

کشور اوکراین بر اساس قوانین مشخصی که از سوی سازمان ملل تعیین شده پناهنده می پذیرد. در نظر داشته باشید که در این روش افراد باید درخواست پناهندگی خود را به طور دقیق و رسمی اعلام نمایند. شخص پناهنده باید دلایل بسیار محکم و قانع کننده ای برای پناهندگی داشته باشد یعنی باید ثابت شود که جان و مال او در کشور خودش در خطر است و از نظر جسمی و یا روحی در امنیت درستی قرار ندارد. در نظر داشته باشید که تا زمان مشخص شدن وضعیت وی در کمپ های مشخصی زندگی می کند که تا حد کمی به او جای خواب و خوراک داده می شود او اجازه کار در کشور اوکراین را ندارد. در نظر داشته باشید که در این روش افراد باید درخواست خود را به دولت این کشور اعلام نماید در صورتی که با درخواست وی موافقت شود مانند یک شهروند اوکراینی خواهد بود. این روش بسیار پر خطر است و در حدود 95 درصد از افرادی که از این روش اقدام به مهاجرت به کشور اوکراین دارند به کشور خود برگردانده می شوند. کشور اوکراین درخواست افرادی که  قبلاً به کشور دیگری درخواست داده اند را نمی پذیرد و درخواست این افراد در همان ابتدای کار لغو می شود. شایان ذکر است که کشور اوکراین یک کشور قدرتمند در زمینه های کاری است و می تواند از ارزش زندگی بالایی برخوردار باشد اما روش پناهندگی خطر زیادی به همراه دارد.

مهاجرت توریستی

مهاجرت به کشور اوکراین از طریق گردشگری از دیگر روش هایی است که این روزها از ارزش زیادی برخوردار است. در این کشور شما با شرایط زندگی مردم کشور اوکراین آشنا می شوید و شرایط برای شما به صورتی پیش می رود که تصمیم بگیرید هدف شما از مهاجرت چه باشد شما از مناطق دیدنی این کشور دیدن می کنید و به طور کلی یک فضای اقامت موقت برای شما فراهم می شود. برای اخذ ویزای توریستی این کشور یک سری مدارک نیاز است که با هم ارزیابی می کنیم. اول اینکه باید فرم درخواست خود را به طور کامل پر کنید. این فرم باید با مهر و امضای شما همراه باشد. افراد باید گذرنامه با اعتبار 8 ماهه داشته باشند در صورتی که فرد دارای گذرنامه قدیمی است باید ارائه دهد. افراد باید بلیط هواپیما داشته باشند.

رزرو هتل یکی دیگر از مواردی است که باید مورد بررسی قرار دهید افراد باید دو قطعه عکس رنگی سه در چهار داشته باشند باید از تمامی صفحات شناسنامه و کارت ملی کپی گرفته شود. در نظر داشته باشید که پرینت گردش حساب بانکی بسیار مهم است و باید ارائه شود. شما باید مدارک کاری و یا سرمایه ای ارائه دهید که ثابت نماید قصد دارید به کشور خود باز گردید.

اخذ اقامت دائم و تابعیت اوکراین

اقامت اوکراین و قوانین تابعیت این کشور مبتنی بر قانونی است که در سال 1991 به تصویب رسیده است. با توجه به این قوانین کلیه کسانی که تا پیش از تصویب این قانون در اوکراین حضور و اقامت داشتند به عنوان تبعه این کشور محسوب می گردنند. بحث تابعیت مضاعف در قانون تابعیت و اقامت اوکراین به رسمیت شناخته نشده است.

برای اخذ اقامت و تابعیت در کشور اوکراین به مانند بسیاری کشور افراد متقاضی باید قوائد و شرایط خاصی این کشور را رعایت کرده باشند و در این راستا مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت اوکراین و اخذ تابعیت اوکراین به شرح زیر می باشد:

     ارائه مدارک هویتی افراد متقاضی

    نداشتن سابقه کیفری

♦    ارائه گواهی سلامت و نامه پزشک

    ارائه اسکن پاسپورت به همراه اصل پاسپورت

    ارائه مدارک پرداخت مرتبط بیمه

     ارائه مدارک و اسناد تاهل افراد

مزایای تحصیل در اوکراین

برخی از مزایا و شرایط تحصیل در اوکراین، در سال 2005 ، اوکراین به پروسه بولونیا ملحق شد که این را می توان به عنوان برنامه خاصی از فعالیت سیستم های کنترل داخلی و خارجی و هیئت مشاوره که کیفیت سیستم آموزشی را تضمین می کند، در نظر گرفت. اوکراین در سطح بالای آموزش و علوم قرار دارد. برخی از افتخارات و پیشرفت های سیستم آموزش عالی اوکراین عبارتند از :

     آکادمی ملی علوم اوکراین (NASC اوکراین)

     1400 موسسه علمی تحقیقاتی

     330 موسسه آموزش عالی

♦     7000 دکترای علوم و 78000 داوطلب علوم

بسیاری از موسسات آموزش عالی اوکراین نه تنها مرکز آموزشی هستند، بلکه مراکز تحقیقاتی علمی نیز می باشند. دانشجویان بین المللی تحصیلات خود را با سال مقدماتی آغاز می کنند، سال مقدماتی شامل دوره زبان اوکراینی (روسی) و موضوعات جامع با توجه به حرفه آینده می باشد. پس از اخذ مدرک کارشناسی، می توان تحصیلات خود را در سطح کارشناسی ارشد و دکترا نیز ادامه داد. آموزش عالی با کیفیت و با هزینه ای کم در مقایسه با اکثر کشورهای توسعه یافته در موسسات آموزش عالی اوکراین ارائه می شود.

سالانه تعداد دانشجویان خارجی در موسسات آموزش عالی افزایش میابد. مردم اوکراین بسیار خونگرم هستند و روابط خوبی با خارجیان دارند. کسانی که در جستجوی آموزش با کیفیت در خارج از کشور هستند، تحصیل در اوکراین گزینه مناسبی خواهد بود. سیستم آموزش عالی اوکراین به خوبی توسعه یافته است که  این پیشرفت و توسعه در موسسات آموزش عالی متعددی نمایان شده است. ساختار آموزش عالی اوکراین مطابق با ساختار اکثر کشورهای توسعه یافته جهان می باشد، زیرا در سال 2005 اوکراین به سیستم بولونیا ملحق شده است.

نظام آموزشی اوکراین در سراسر دنیا قابل قبول و مورد احترام است و قابلیت انعطاف پذیری برای توسعه بیشتر نیز دارد. دانشگاه های اوکراین دارای یک تیم قوی از اساتید حرفه ای هستند. بسیاری از آنها در خارج از اوکراین نیز شهرت دارند. دانشجویان نه تنها مطالب تئوری را آموزش می بینند بلکه به صورت عملی نیز به کسب علم می پردازند. دستاورد های علم مدرن نشان می دهد که موسسات آموزش عالی اوکراین، متخصصانی که به کشور اعتبار می بخشند را آماده می کند.

دانشجویان خارجی می توانند پس از 5_ 6 سال تحصیل بدون وقفه و یا 1_ 2 سال در صورتی که مدرک کارشناسی را داشته باشند، مدرک کارشناسی ارشد را دریافت کنند. برای اخذ تخصص پزشکی و دامپزشکی، دانشجویان خارجی تنها می توانند به طور پیوسته (کارشناسی و کارشناسی ارشد) ادامه تحصیل دهند. دانشجویان کارشناسی ارشد می توانند مدرک خود را پس از دو سال تحصیل با داشتن مدرک کارشناسی (Bachelor) یا یک سال تحصیل با داشتن مدرک Expert دریافت کنند.

فارغ التحصیلان موسسات آموزشی عالی اوکراین مدرک نمونه دولتی را دریافت می کنند. در عوض دانشگاه ها در قانونی کردن مدرک بین المللی با وزارت آموزش پرورش و علوم، جوانان و ورزش اوکراین همکاری می کنند. برخی از مزایای تحصیل در اوکراین به طور خلاصه :

♦     آموزش و تحصیلات در سطح عالی

♦     هزینه و شهریه آموزشی قابل قبول

     شناخت جهانی تحصیلات عالی اوکراین

♦     دریافت ویزای 100 % تضمینی برای متقاضیان خارجی

     آموزش به زبان های روسی و اوکراینی

     زندگی دانشجویی با کیفیت

     کسب تجربه از زندگی در یک جامعه خارجی

معایب تحصیل در اوکراین

تحصیل در اوکراین دارای معایبی است، ما مزایا را بدون در نظر گرفتن معایب به شما نمی گوییم. پروسه پذیرش به صورت مستقیم نیست، بنابراین شما نمی توانید مستقیما برای هر مدرسه ای اقدام کنید. شما باید همیشه از طریق یک نماینده اقدام کنید. فریب نخورید، همه وب سایت هایی که به صورت آنلاین می بینید که نام دانشگاه را دارند وب سایت واقعی دانشگاه نیستند. برای تایید هر وب سایت با ما تماس بگیرید، ما تمام سایت های تقلبی را می شناسیم.

سیستم سفارت بسیار بی ثبات است. تصور کنید نزدیک به 10.000 دانشجو برای تحصیل در اوکراین درخواست می دهند و سفارت طبق دستورالعمل های دولت بیشتر از 800 ویزا نمی دهد. مطمئنا هزاران درخواست پذیرفته نمی شود، شما می توانید با ما تماس بگیرید و توصیه های بسیار مهمی را دریافت کنید. پرداخت هزینه ها همیشه بعد از ورود به اوکراین به حساب نماینده واریز می شود و مستقیما به حساب مدرسه پرداخت نمی شود.

نماینده پول را دریافت می کند قسمتی را صرف هزینه مدرسه می کند، برای دانشجو مسکن تهیه می کند، از طرف دانشجو ثبت نام را انجام می دهد و در انتها هزینه خود را دریافت می کند. در بعضی از مواقع، نماینده تمام هزینه های تحصیل را پرداخت نمی کند و تنها هزینه یک ترم را پرداخت می کند و دانشجو را به حال خود رها می کند. به دلیل موانع زبان دانش آموزان متوجه این موضوع نمی شوند. ما می توانیم در تمام پروسه ها به شما کمک کنیم و شما مطمئن شوید که هزینه های تحصیل کامل پرداخت می شود و همچنین یک محل اقامت خوب برای شما فراهم می شود.

حتی ممکن است برخی از آنها هیچ پرداختی را انجام ندهند و با پول شما فرار کنند. چیز ناراحت کننده ای که در این مورد وجود دارد این است که دانشجویان به دلیل مشکلات زبانی ای که وجود دارد متوجه این مسائل نخواهند شد. افرادی وجود دارند که می توانند به شما در انجام این فرآیند ها کمک کنند و اطمینان حاصل کنند که شهریه ی دانشجویان پرداخت می شود و به آنها خوابگاه خوبی تعلق می گیرد.

آب و هوا در کشور اوکراین بسیار سرد است اما دانشجویان پس از یک مدت به این شرایط عادت می کنند. هزاران دانشجو وجود دارند که در حال حاضر در این کشور مشغول به تحصیل اند و خود را با این شرایط وفق داده اند.

ارزیابی رایگان