درباره کشور ترکیه

کشور ترکیه (turkey)، یکی از کشورهای مهم منطقه خاورمیانه و قاره اروپا است. این کشور زیبا و منحصر به فرد در ناحیه‌ای میان آسیا و اروپا واقع شده و به عنوان یک منطقه با ارزش اقتصادی و فرهنگی شناخته می‌شود. مهم‌ترین شهر این کشور، شهر استانبول و پایتخت آن، شهر آنکارا است.در سال 2015 جمعیت کشور ترکیه در حدود 77 میلیون نفر برآورد شد.همین امر، زمینه را برای رشد و توسعه فناوری، علم و مشاغل مختلف هموار نموده است.شرکت‌های مختلفی از سوی ایران در این کشور به ثبت رسیده‌اند. این اقدام، زمینه را برای تبادلات کالا و خدمات بین ترکیه و ایران فراهم کرده است.ترکیه از شمال با دریای سیاه و روسیه، از سمت جنوب با دریای مدیترانه، از سمت غرب با گرجستان، ایران و عراق همسایه است. کشور سوریه هم در سمت جنوب شرقی ترکیه قرار دارد. مهم‌ترین شهر کشور ترکیه، شهر استانبول است که جمعیت آن در حدود 20 میلیون نفر بوده و یکی از کلانشهرهای آسیا و اروپا به حساب می‌آید.

روش های مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه در سال های اخیر به دلیل افزایش بحران در منطقه به شدت افزایش پیدا کرده است. افزایش تقاضای مهاجرت به ترکیه از سمت کشورهای همسایه به مانند ایران، عراق، سوریه ، البته افغانستان و … به مراتب بیشتر از سایر کشورها می باشد. بسیاری از این متقاضیان در پی یافتن زندگی بهتر با اهداف متفاوتی ترکیه را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده اند. اهدافی به مانند: تحصیل در ترکیه ، اخذ شهروندی ترکیه ، ثبت شرکت در ترکیه ، سرمایه گذاری در ترکیه و … .

مهاجرت کاری

یکی از بهترین روش های دریافت اقامت ترکیه، کار در این کشور است. متقاضیان مهاجرت به ترکیه از طریق کار در ابتدا باید بدانند با توجه به اینکه زبان رسمی مردم ترکیه، ترکی استانبولی می باشد تسلط به زبان ترکی استانبولی از جمله پیش نیازهای اصلی برای استخدام توسط کارفرمایان ترک می باشد. کلیه متقاضیان کار در ترکیه نیاز به دریافت مجوز کاری از وزارت کار و رفاه اجتماعی (MLSS) این کشور دارند. البته شایان ذکر است در اولین مرحله شخص متقاضی باید مراحل جستجوی شغل و مصاحبه را با موفقیت گذرانده و با یک کارفرمای ترک به توافق رسیده باشد. همزمان با دریافت مجوز کاری شخص، مدارک از سوی کارفرما نیز باید به اداره کار تحویل گردد. در این حالت ابتدا به فرد اقامت یک ساله اعطا می گردد که در صورت تمدید قرارداد کاری توسط کارفرما، مدت اقامت نیز تمدید می گردد.

کلیه دانشجویان در حال تحصیل نیز تنها با ارائه مجوز کاری مجاز به کار پاره وقت در این کشور هستند. جالب است بدانید نرخ بیکاری کشور ترکیه در حدود ۱۱ درصد است و این عدد در مقایسه با کشورهایی مثل آلمان و اتریش که زیر 5 درصد آمار بیکاری دارند نشان از وضعیت نامساعد اشتغال در این کشور دارد. به همین دلیل به دانشجویان مقطع لیسانس در کشور ترکیه مجوز کاری اعطا نمی گردد و تنها دانشجویان مقطع فوق لیسانس و دکتری حق انجام کار پاره وقت را دارند. در نمودار زیر نیز می توانید روند تغییرات نرخ بیکاری در ترکیه در سال های اخیر را مشاهده نمایید.

 

از دیگر نکات مهم برای متقاضیان کار در ترکیه بررسی شرایط ویزای همراه است. شخص متقاضی پس از یک سال کار و پرداخت بیمه و مالیات به دولت ترکیه می تواند برای همراهان خود اعم از همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال درخواست ویزا نماید. به صورت کلی در حال حاضر کشورهای برتر اروپایی مانند آلمان و اتریش در مقایسه با ترکیه از بهترین گزینه های مهاجرت کاری برخوردار هستند لذا توصیه می گردد با توجه به رزومه شغلی و تحصیلی خود،‌ ویزای کاری این کشورها را نیز بررسی نمایید.

مهاجرت از طریق تحصیل

تحصیل در ترکیه از سطح مدارس شروع می شود و تا مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری ادامه دارد. تحصیل در مدارس ترکیه به زبان ترکی استانبولی است. سن تحصیل در مدارس ترکیه از ۷ سالگی شروع می شود و تا ۱۸ سالگی ادامه دارد. در کلیه مدارس دولتی کشور ترکیه تحصیل به صورت رایگان است. تحصیل در دانشگاه های ترکیه به زبان های ترکی و انگلیسی امکان پذیر است. کسانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور را دارند باید به زبان ترکی تحصیل کنند اما در دانشگاه های خصوصی امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

متقاضیان مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل باید در اولین مرحله نسبت به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های این کشور اقدام نمایند. افرادی که قصد ورود به دانشگاه های ترک زبان را دارند، باید مدرکی مبنی بر گذراندن آزمون Yos ارائه نمایند. این مدرک برای دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی فعالیت دارند Sat نام دارد. امکان دریافت بورس تحصیلی نیز در ترکیه وجود دارد که با توجه به رزومه تحصیلی فرد قابل اعطا می باشد. میانگین نمرات مقاطع تحصیلی قبلی و تسلط به زبان ترکی از موارد مهم در اخذ بورس تحصیلی به حساب می آیند.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در ترکیه یکی از راه های مهاجرت به این کشور می باشد. سیاست های کشور ترکیه در جهت جذب سرمایه گذاران خارجی بنا شده است. به صورتی که سرمایه گذاران علاوه بر اخذ اقامت این کشور می توانند به سود قابل توجهی نیز دست یابند. یکی از راه های مهاجرت به ترکیه سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت است. در این روش نیاز است که فرد متقاضی طی استخدام ۵ نفر نیروی ترک، بیمه و مالیات آن ها را به دولت بپردازد. از این طریق پس از ۵ سال شخص می تواند اقامت دائم کشور ترکیه را دریافت کند.

خرید ملک در ترکیه نیز یکی دیگر از روش های اخذ اقامت و تابعیت ترکیه می باشد. این شیوه علاوه بر سود حاصل از سرمایه گذاری شما را به سمت اخذ اقامت دائم و حتی تابعیت نیز سوق خواهد داد. برای اینکه از طریق خرید ملک موفق به اخذ پاسپورت ترکیه شوید، باید ارزش ملک خریداری شده حداقل معادل ۲۵۰ هزار دلار آمریکا باشد. در غیر اینصورت اقامت فرد به صورت سالیانه تمدید می شود تا منجر به اقامت دائم گردد.

مهاجرت از طریق ازدواج

مهاجرت به استانبول یا ترکیه و اخذ اقامت و تابعیت این کشور از طریق ازدواج، قوانینی مشابه سایر کشورها دارد. به این ترتیب که شخص الزاما باید اقامت دائم یا پاسپورت ترکیه را داشته باشد تا پس از ازدواج همسر وی بتواند اقامت دائم دریافت نماید. اقامتی که در ابتدا اعطا می گردد ۳ تا ۵ سال است و در صورت تداوم ازدواج به اقامت دائم منجر می گردد. نکته مهم در خصوص اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج این است که طرفین باید اثبات نمایند که ازدواج آنان حقیقی است و هدف آن ها از ازدواج اخذ اقامت نمی باشد، بلکه ازدواج بر پایه علاقه و تفاهم بنا شده است. ازدواج صوری با هدف اخذ اقامت در ترکیه، جرم تلقی می شود و برای می تواند برای طرفین جریمه های مالی یا زندان به همراه داشته باشد.

مهاجرت و اخذ تابعیت از طریق تولد

در حقوق بین الملل، قوانین تولد در کشورها از دو سیستم پیروی می کند، سیستم خاک و سیستم خون. تولد فرد در خاک کشورهایی که از طریق سیستم خاک تابعیت خود را اعطا می نمایند برای اخذ پاسپورت آن کشور کافی است. اما در کشورهایی که از طریق سیستم خون اقدام به اعطای تابعیت می نمایند، لازم است پدر یا مادر فرد تابعیت کشور مذکور را داشته باشند. کشور ترکیه نیز از جمله کشورهایی است که در اعطای تابعیت خود از سیستم خون پیروی می کند. در نتیجه متقاضیان مهاجرت به ترکیه که قصد تولد فرزند در کشور ترکیه را دارند، ابتدا باید از طریق روش سرمایه گذاری، خرید ملک و کار در ترکیه پاسپورت این کشور را دریافت نمایند تا فرزند ایشان نیز تابعیت ترکیه را دریافت نماید. در صورتی که والدین اقامت موقت یا اقامت دائم ترکیه را داشته باشند در صورت تولد فرزند در ترکیه، فرزند آن ها نیز همان نوع اقامت را در ترکیه خواهد داشت.

مهاجرت از طریق پناهندگی

پناهنده شخصی است که به دلیل مسائل سیاسی، مذهبی، عقیدتی، عضویت در گروه های خاص و جنگ و مواردی از این قبیل در کشوری که زندگی می کند از امنیت جانی برخوردار نیست و تحت شکنجه و آزار قرار دارد، بر همین اساس به یکی از کشورهای عضو کنوانسیون ژنو پناه می برد تا در امان باشد و از او حمایت شود. کشور ترکیه از جمله اعضای کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو است که مفاد آن را با شرط محدودیت جغرافیایی پذیرفته است. بدین صورت که تنها از پناهندگان کشورهای عضو شورای اروپا به صورت کامل حمایت می کند.

کسانی که روش پناهندگی را برای مهاجرت به استانبول یا ترکیه انتخاب می کنند باید بدانند دولت ترکیه در قبال سایر پناهجویان وظیفه حمایت موقت را دارد و بعد از مدتی به کشور دیگری هدایت می شوند. در این راه قاچاقچیان انسان به شیوه هایی کاملا نا امن اقدام به جا به جایی افراد می نمایند که در این مسیر بسیاری از پناهجویان جان خود را از دست می دهند. از سوی دیگر با توجه به جایگاه اجتماعی پایین پناهجویان در این کشور، آمار خودکشی در بین پناهجویان به علت لطمات اجتماعی قابل توجه است.

اخذ تابعیت ترکیه

مهاجرت به ترکیه با هدف اخذ تابعیت برای افرادی که پدر یا مادر آنها تابعیت کشور ترکیه را ندارد از طریق کار و سرمایه گذاری امکان پذیر است. همان طور که در قوانین سایر کشورها نیز بررسی نموده ایم، اقامت تحصیلی هیچ گاه به اقامت دائم و تابعیت منتهی نمی گردد. افراد برای دریافت تابعیت از دولت یک کشور لازم است که در مدت مشخصی به دولت کشور مورد نظر بیمه و مالیات پرداخت نمایند، با فرهنگ کشور ادغام شوند و به زبان، تاریخ و آداب و رسوم آن به صورت کامل مسلط گردند. بدین ترتیب دیگر نیازی به تمدید ویزا، اقامت و مجوز کار نخواهید داشت و با توجه به اینکه دولت ترکیه تابعیت دوگانه را می پذیرد نیازی به لغو تابعیت قبلی خود نخواهید داشت. به طور کلی برای کسب تابعیت ترکیه شما باید به مدت 5 سال و در هر سال حداقل 6 ماه در ترکیه در این کشور زندگی کرده باشید. در صورتی که با یک شهروند ترکیه ازدواج کرده باشید یا در خاک ترکیه متولد شده باشید این زمان به 3 سال کاهش می یابد. در اقدام برای اخذ پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری نیز سه راه پیش روی شما قرار دارد.

 

     خرید ملک به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار که بین ۳ تا ۶ ماه منجر به اخذ پاسپورت می گردد.

 

     سپرده گزاری به مبلغ ۵۰۰ هزار دلار آمریکا یا سایر ارزهای موجود در بانک های ترکیه یا خزانه داری و یا صندوق سرمایه گذاری ترکیه به مدت ۳ سال

 

     ثبت شرکت در ترکیه و استخدام ۵۰ نفر نیروی ترک در آن

بررسی مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه

یکی از مهم ترین مباحث برای بررسی یک کشور به عنوان گزینه مهاجرت دائمی بحث بازار کار و میزان درآمد در کشور مقصد می باشد؛ ترکیه در سال های گذشته برای حل معضل بیکاری مهاجران خواستار کار بسیاری را جذب کرد که باعث رونق اقتصاد ترکیه بهبود وضعیت بازار کار در این کشور شدند. صدور ویزای کار و اقامت موقت ترکیه برای مهاجران و امکان دریافت اقامت دائم با گذشت هشت سال زندگی در این کشور از جمله مزایای مهاجرت کاری به ترکیه است.

آمارها ترکیه را از اوایل سال 2005 تا سال 2017 با رشد 34% در زمینه اقتصاد تولید و فناوری و تکنولوژی نشان می دهند که این موضوع برای مهاجرت به ترکیه یک مزیت محسوب می;شود. یکی از معایب مهاجرت به ترکیه تراکم جمعیت بالا به خصوص در شهرهای مهم این کشور مانند استانبول می باشد که ممکن است آزار دهنده باشد.

در بحث مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه به عنوان یک عیب بزرگ می توان به انحصار تحصیل رایگان به زبان ترکی در دانشگاه های این کشور اشاره کرد؛ دانشجویان انگلیسی زبان برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه باید هزینه تحصیل بپردازد و حتی تحصیل در کالج های خصوصی این کشور گران تر می باشد. از جمله مزایای تحصیل در ترکیه می توان به عدم نیاز صدور ویزا برای ایرانیان اشاره کرد که در سال های گذشته طبق توافقنامه های دو جانبه به امضا رسیده است.

مزایا و معایب کار برای مهاجرت به ترکیه

کار در کشور ترکیه برای مهاجران مجموعه ای از مزایا و معایب را به همراه دارد که قبل از تصمیم قطعی برای مهاجرت و کار در ترکیه باید به آن ها توجه کرد. در لیست زیر به طور خلاصه معایب و مزایای کار در کشور ترکیه را برای علاقه مندان مهاجرت به ترکیه شرح داده ایم:

معایب کار در ترکیه

 

•    دستمزد بسیار پایین کارگران و کارمندان در این کشور

•    میزان ساعت کاری طولانی 10 الی 12 ساعت در روز

    عدم وجود امنیت شغلی برای افراد غیر متخصص

مزایای کار در ترکیه

 

✔    کاهش نرخ بیکاری سالانه و جذب نیرو در انواع مشاغل تخصصی و عمومی

✔    امکان آموزش مشاغل تخصصی برای بازگشت و کار در ایران

    امکان صدور مجوز اقامت دائم برای کارگران ماهر و متخصص

✔    حمایت نسبی دولت از کار آفرینان دارای ایده سودآور تجاری

نکته قابل توجه که می توان به عنوان یک مزیت مهاجرت به ترکیه از آن یاد کرد دریافت جواز اقامت و تحصیل برای همسر و فرزندان کمتر از 18 سال متقاضی می باشد. مهاجرت به اروپا از طریق ویزای ترکیه بسیار ساده تر از ویزای ایران می باشد و افرادی که قصد دارند در آینده ویزای اقامت شنگن دریافت کنند می توانند به ترکیه به عنوان یک بستر مهاجرتی نگاه کنند.

مزایا و معایب سرمایه;گذاری برای مهاجرت به ترکیه

 

از جمله مزایای سرمایه گذاری و اخذ اقامت کشور ترکیه می توان به حداقل مبلغ 250 هزار دلار آمریکا برای اخذ اقامت ترکیه اشاره کرد که در مقایسه با کشورهای اروپایی مبلغ کمتری می باشد. امکان افتتاح حساب در بانک های کشور ترکیه و جوایز ثبت نام فرزندان در مدارس ترکیه از دیگر مزایای مهاجرت به ترکیه و سرمایه گذاری در این کشور می باشد. امنیت سرمایه گذاری در این کشور در سال های اخیر توسط توافق نامه های دو جانبه ای که میان ایران و ترکیه به امضا رسید افزایش چشم گیری داشته است. طی توافق نامه حفاظت از سرمایه گذاری ایرانیان در ترکیه امکان مصادره اموال سرمایه گذاران ایرانی مگر در موارد استثنا و با حکم قانون و طی مراحل قضایی وجود نخواهد داشت. از دیگر مزایای مهاجرت به ترکیه و سرمایه گذاری در این کشور می توان به پرداخت مالیات واحد تنها در یکی از دو کشور اشاره کرد.

مزایای اخذ اقامت و پاسپورت ترکیه

 

در بحث مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه و دریافت پاسپورت این کشور باید به مزایای زیر اشاره کرد که برخی از آن ها به تنهایی می تواند هدف افراد برای مهاجرت به ترکیه باشد:

•    فرآیند درخواست تا دریافت پاسپورت و تابعیت کشور ترکیه کمتر از 3 ماه زمان می برد.

    با دریافت پاسپورت ترکیه می توانید به 148 کشور جهان بدون نیاز به روادید سفر کنید.

•    برای دریافت پاسپورت و اقامت ترکیه شرط حضور در این کشور وجود ندارد.

    پاسپورت کشور ترکیه جزو 30 پاسپورت برتر جهان شناخته می شود.

•    با دریافت پاسپورت ترکیه تمام اعضای خانواده شما از خدمات درمانی رایگان برخوردار خواهند شد.

    دریافت تابعیت کشور ترکیه تابعیت قبلی افراد و خانواده آن ها را از بین نمی برد.

    خدمت سربازی برای افرادی که تابعیت خود را از طریق سرمایه گذاری در ترکیه به دست می آورند اجباری نیست.

•   امکان سفر به کشورهای حوزه اتحادیه اروپا و پیمان شنگن بدون نیاز به روادید وجود دارد.

•    با تسلط به زبان ترکی می توانید در دانشگاه های این کشور به صورت رایگان تحصیل کنید.

   امکان مهاجرت به این کشور از راه های مختلف مانند ازدواج، تحصیل و سرمایه گذاری خرید ملک وجود دارد.

ارزیابی رایگان