سرمایه گذاری در روسیه

روسیه ششمین اقتصاد بزرگ دنیا را در دست دارد. روسیه یک کشور قدرتمند است و در این کشور ورود با سرمایه می تواند یک روش بسیار عالی محسوب شود. می دانیم که به طور کلی سرمایه گذاری در هر کشوری چهارچوب خود را دارد، در برخی از کشورها روش های آزاد  می تواند سودآور باشد و در برخی دیگر روش های وابسته به دولت. اقامت سرمایه گذاری روسیه از طریق ثبت شرکت یکی از بهترین روش هایی است که می تواند برای کسانی که قصد دارند با هدف کسب و کار وارد این کشور شوند فراهم شود. در این مقاله نگاهی دقیق به مراحل ثبت شرکت در کشور روسیه خواهیم داشت

شرایط اخذ اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری

روسیه بواسطه ی سرمایه گذاری برای سرمایه گذارانی که می توانند مستقیما شهروندی و گذرنامه را از طریق کمک به موسسات خیریه ی دولت روسیه به دست آورند، یک تابعیت اقتصادی جدیدی را پیشنهاد کرده است. دولت روسیه شرایط ویزای سرمایه گذار اقتصادی خود را به نمایش گذاشت. در حالی که شهروندی از طریق ویزای سرمایه گذاری به طور رسمی وجود ندارد، اما در حالتی بسیار مشابه می توان تابعیت روسیه را تنها در سه سال به دست آورد. سرمایه گذاران خارجی می توانند از طریق کمک مالی، خرید ملک و یا سرمایه گذاری سودآور تجاری، از ساکنان و سپس شهروندان روسیه شوند.

ویزای سرمایه گذار روسیه دارای مزایای متعددی است، برخی از آنان مشخص و واضح می باشند و برخی از آنان خیر. در اینجا تعداد کمی از آنها عنوان می گردد. پس از سه سال، با حفظ یکی از گزینه های سرمایه گذاری، می توان شهروندی کامل روسیه را بدون هیچ هزینه ی اضافی به دست آورد. این شرایط برای همسر و خانواده ی سرمایه گذار بدون هزینه ی اضافی نیز معتبر می باشد. با حداقل هزینه ی 128000 دلار، پروسه ی سرمایه گذاری روسیه یکی از ارزان ترین گزینه های در دسترس برای به دست آوردن اقامت / شهروندی می باشد. درخواست و دریافت گذرنامه و تابعیت سرمایه گذار روسیه را می توان در هر دفتر رسمی روسیه در یک کشور خارجی انجام داد.

حتی اگر تابعیت روسیه اخذ نگردد، سرمایه گذاران می توانند در روسیه زندگی کنند، کار کنند و تجارت خود را راه اندازی کنند، و دسترسی کامل به سیستم مراقبت های بهداشتی و درمانی روسیه داشته باشند. مالیات روسیه پایین ترین مالیات در اروپا است؛ مالیات شرکت های سهامی فقط 20 درصد است، در حالی که مالیات شخصی، تنها 13 درصد برای ساکنین می باشد. مسکو یکی از مهم ترین مراکز تجاری و فرهنگی در تمام اروپا و آسیا است و به اتفاق قریب با انگلستان و لندن از اتحادیه ی اروپا خارج خواهد شد.

♦     مجوز اقامت موقت (به زبان روسی RVP نامیده می شود)

     مجوز اقامت دائم (به زبان روسی Veed na czitelstvo نامیده می شود)

     درخواست پاسپورت قرمز روسی (Red Passport)

نحوه اخذ اقامت روسیه سرمایه گذاری

تا وقتی که شغل شما برای زندگی در روسیه سودده باشد و مالیات خود را در هر سه سال بپردازید، شما حق گرفتن پاسپورت روسی را دارید. تمام هزینه ی شهروندی روسیه برای شما می تواند تنها ۷۵۰۰۰ دلار باشد که لازم نیست یک جا پرداخت شود، بلکه این پرداخت ها سالیانه است.

وقتی این هزینه ها را با هزینه ی اقامت کاراییبی مقایسه کنید که هیچ گونه حمایتی هم از شهروندان خود نمی کنند، می بینید که این قرارداد، قرارداد بدی نیست.

ما همین حالا هم برنامه ی کسب پاسپورت روسیه را آغاز کرده ایم. لطفا برای مشاوره ی رایگان با ما تماس بگیرید. لطفا توجه داشته باشید که پاسپورت روسیه مدتی ۵ تا ۱۰ ساله دارد که پس از آن باید تمدید شود. برای این کار شما باید شرایط اقامت ۹۰ روزه را داشته باشید.

شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری روسیه

در سال 2015، دولت روسیه طرح ویزای سرمایه گذار اقتصادی خود را اعلام کرد. با آنکه این طرح به طور رسمی شهروندی نیست، اما شرایط آن به همین منوال است، و تابعیت روسی را می توان تنها در سه سال به دست آورد. سرمایه گذاران خارجی می توانند به سبب کمک مالی، خرید املاک و یا سرمایه گذاری سودآور تجاری، ساکنان روسی و سپس شهروند این کشور شوند.

الزامات سرمایه گذار

یک سرمایه گذار بالقوه می بایست قبل از اقدام به درخواست اسناد مجاز زیر را به طور کامل ارائه دهد:

     تأییدیه ای مبنی بر وضعیت جسمی سالم و بیمه پزشکی متقاضی

     مدارک قانونی مبنی بر عدم سوء پیشینه متقاضی

     تأییدیه ای مبنی بر قانونی بودن وجوه مورد استفاده متقاضی

     کپی قابل قبول از گذرنامه متقاضی و اعضای خانواده اش

     تائیدیه ای مبنی بر متاهل بودن همسر و متقاضی (در صورت لزوم)

♦     کپی قابل قبول از شناسنامه اصلی متقاضی

برای واجد شرایط بودن ویزای سرمایه گذار روسی و تابعیت نهایی، متقاضی باید یکی از گزینه های سرمایه گذاری زیر را انجام دهد:

     7.5 میلیون روبل کمک های خیریه غیرقابل استرداد (حدود 128000 دلار) به صندوق ویژه ملی روسیه (یا)

     سرمایه گذاری به مبلغ 15 میلیون روبل (تقریبا 256000 دلار) در پروژه املاک و مستغلات روسیه (یا)

     35 میلیون روبل (حدود 600 هزار دلار) سرمایه گذاری تجاری (یا)

     راه اندازی یک کسب و کار در روسیه که سالانه به مدت سه سال 10 میلیون روبل (171000 دلار) کسب درآمد کند.

ویزای سرمایه گذار روسیه مزایای متعددی دارد، برخی از آنها کاملا آشکار و بدیهی و برخی نامشخص است. در اینجا چند مورد از مزایای آن ذکر شده است.

پس از سه سال نگهداری یکی از گزینه های سرمایه گذاری، تابعیت کامل روسیه را می توان بدون هزینه اضافی به دست آورد
این درخواست حتی برای همسر و خانواده سرمایه گذار بدون هزینه اضافی معتبر است.

طرح سرمایه گذار روسیه یکی از ارزان ترین گزینه هایی است و می توان با حداقل هزینه 128000 دلاری، برای اخذ تابعیت اقامت / دوم اقدام کرد.

درخواست و اخذ تابعیت و گذرنامه سرمایه گذار روسیه را می توان در دفاتر رسمی روسی در کشور خارجی انجام داد.

سرمایه گذاران حتی اگر نتوانند تابعیت روسی بگیرند، می توانند در روسیه زندگی کنند، کار و تجارت کنند و دسترسی کامل به مراقبت های بهداشتی و درمانی روسیه داشته باشند.

مالیات روسیه پایین ترین نرخ مالیات در اروپا است؛ مالیات شرکت ها فقط 20٪ است، در حالی که مالیات فردی برای ساکنین 13٪ است.

مسکو یکی از مهم ترین مراکز تجاری و فرهنگی در تمام اروپا و آسیا است و با خروج قریب الوقوع اتحادیه اروپا به یکی از مراکز تجاری مهم در انگلستان و لندن تبدیل خواهد شد.

بهترین فرصت های سرمایه گذاری ها در روسیه

  • تجارت نفت و گاز

بدیهی است که روسیه یکی از بزرگترین تولید کنندگان نفت و گاز طبیعی در جهان است و در نتیجه این صنعت را به یک کار همیشگی و سود آور تبدیل کرده است. سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز به مقدار زیادی پول نیاز دارد و اگر یک سرمایه گذار معتبر هستید، به فکر سهام در صنعت گاز و نفت در این کشور باشید.با توجه به توان مالی تان، می توانید بصورت بخش فرعی یا بخش اصلی وارد این صنعت شوید. لازم به ذکر است که اگر قصد سرمایه گذاری بزرگ در این صنعت را دارید، باید کاملا موافق با شرایط دولت روسیه باشید، زیرا این صنعت را دولت روسیه تنظیم و مدیریت می کند.

  • تجارت ماهی و مواد غذایی دریایی

موقعیت روسیه به گونه ای است که می تواند به سه اقیانوس جهان یعنی اقیانوس اطلس، اقیانوس منجمد شمالی و اقیانوس آرام دسترسی پیدا کند، در نتیجه بزرگترین تولید کننده ماهی و غذاهای دریایی محسوب می شود. اگر به دنبال سرمایه گذاری تجاری در روسیه هستید، می توانید به تجارت غذاهای دریایی رو بیاورید، چرا که واقعاً سرمایه گذاری سودآور است.

  • کشت غلات کشاورزی

با مداخله  بموقع دولت روسیه در بخش کشاورزی، توانست این کشور را در کوتاه ترین زمان ممکن از موقعیت بزرگترین وارد کننده غلات به یکی از بزرگترین صادرکنندگان غلات تبدیل کند. اگر قصد سرمایه گذاری در بخش کشاورزی دارید، باید  کشت غلات کشاورزی را مد نظر قرار دهید.
کشت غلات در روسیه مزایای بیشماری به همراه خواهد داشت. اگر به کشاورزی غلات در روسیه روی بیاورید، می توانید وام های کم بهره  و بی دردسر از دولت دریافت کنید، همچنین به زمین های بارور و کشت فراوان برای استفاده از مزرعه خود دسترسی داشته باشید.

  • مهندسی مکانیک و شرکت فلزکاری

فلز کاری و تولید ابزارآلات یکی دیگر از تجارت های تاثیر گذار در اقتصاد روسیه است. اگر مهندس مکانیک / مهندس تولید هستید و به دنبال کسب و کار در روسیه هستید، می توانید شرکت ساخت ابزار آلات را راه اندازی و به سود کلان برسید. این واقعیت که روسیه بزرگترین ذخایر فلزات را به خود اختصاص داده باعث شده تا راه اندازی شرکت تولید فلزات و ابزار آلات  در این کشور به سهولت انجام گیرد.

  • تجارت پوشاک و اکسسوری (لوازم)

تجارت پوشاک و اکسسوری یکی دیگر از کسب و کارهای کوچک و پر رونق در روسیه است. آنچه برای این کار لازم خواهید داشت، وجود یک فروشگاه در موقعیتی مناسب و سرمایه مورد نیاز است تا فروشگاه را با انواع لباس، کفش، کمربند، کلاه و سایر لوازم جانبی پر کنید.

شایان ذکر است که روسیه در بیشتر مواقع سال بسیار سرد است، بنابراین باید فروشگاه خود را مملو از لباس های زمستانی، چکمه و غیره کنید.

  • کار مشاوره آموزشی

روسیه از جامعۀ آموزشی عالی برخوردار است و دانشجویان سراسر دنیا دوست دارند در دانشگاه های این کشور تحصیل کنند. می توانید با ایجاد خدمات مشاوره خصوصی برای دانشجویان خارجی برای خود کسب و کار ایجاد کنید. می توانید به دانشجویان خارجی کمک کنید تا بتوانند در هر کدام از دانشگاه های این کشور پذیرش شوند، در زمینه درخواست ویزا و مسکن می توانید به آنها مشاوره بدهید

کمترین مبلغ سرمایه گذاری در روسیه جهت اخذ اقامت

کشور روسیه دارای منابع بسیار زیاد و نیروی کار بسیار قوی است. این کشور پس از سالها طرد شدن توسط  کشورهای غربی ، بالاخره روابط بین کشورها از سر گرفته است  و فرصت های اقتصادی در حال افزایش اند. صدر اعظم آلمان ، آنگلا مرکل و رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین روابط خوبی دارند.   رهبر فرانسه، امانوئل مکرن، علاقه مند و مشتاق به بهبود روابط فرانسه و روسیه است. اما دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده می تواند راهی برای دوستی بین غرب و شرق از دوره های بیل کلینتون و بوریس یلتسین در اوایل دهه 1990  ایجاد کند.

بنابراین اکنون زمان بسیار مناسبی برای  اخذ اقامت یا شهروندی روسیه از طریق سرمایه گذاری است.

حداقل سرمایه مورد نیاز برای اخذ تابعیت روسیه از طریق سرمایه گذاری عبارتند از :

     100000 دلار مبلغ اعطایی به صندوق ملی یا

     200000 دلار سرمایه گذاری در املاک یا

     470000 دلار سرمایه گذاری در بیزنس .

متقاضیان می توانند طی 2_ 3 ماه اقامت روسیه را به مدت 5 سال با گزینه بیومتریک و 10 سال با گزینه غیر بیومتریک دریافت کنند.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در روسیه

برای سرمایه گذاران بلند مدت روسیه، عملکرد مشترک کشور غالبا با نماد ملی روسیه همخوانی دارد. کاهش 5.3 درصدی رشد تولید ناخالص داخلی به 1.6٪ و کاهش 20 درصدی در MICEX طی 2 سال گذشته نشان می دهد که بازار نزول سهام (Bear) در میان اتحاد جماهیر شوروی سابق رایج است.

با توجه به رشد بالا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بین سال های 2000 تا 2012، از همان اول سرمایه گذاران خارجی را به کشور روسیه جلب کرده است، و این امر حاکی از این است که بسیاری از آنها جلوی خسارت را گرفته اند.

با این حال، سهام های روسیه به دیگران منفعت می رساند، در حال حاضر سهام به نظر بسیار ارزان است و زمان خوبی برای انتخاب چند معامله با نرخ خطیر است. البته با وجود تمام سرمایه گذاری ها، باید با نهایت دقت بازار را بررسی کنیم. موارد نگران کننده نیز وجود دارد:

اولا دلیل کاهش رشد تولید ناخالص داخلی یک سوال قابل توجه است که باید به آن پاسخ داده شود. ویلیام جکسون جزو اقتصاد دانان سرمایه ای است و ‘انتخاب زیاد’ را پاسخ این سوال دانسته است. ظاهرا قبلا اقدامات آسان و سهل الوصول انتخاب شده است. “هنگامی که اتحاد جماهیر شوروی سقوط کرد، استفاده بهینه ای از نیروی کار و سرمایه نشد”. هنگامی که تقاضا بهبود یافت، شرکت ها بدون افزایش سرمایه گذاری و تورم توانستند تولید را افزایش دهند. در حال حاضر کم و بیش از این ظرفیت مازاد استفاده شده است.

منطقی است که پیشنهاد کنیم روسیه با افزایش سرمایه گذاری در ظرفیت تولیدی جدید توانسته بر این مسئله فائق آید، اما متاسفانه روس ها به علت گرایشات تاریخی و فرهنگی مبنی بر ذخیره یا سرمایه گذاری در خارج از کشور، شک دارند و مرددند که در بازار محلی دوباره سرمایه گذاری کنند یا خیر؛ البته سیستم های مختلف دولتی این موضوع را تجربه کرده اند.

ثانیاً، نوسان در رونق صادرات کالاها که اقتصاد روسیه را از سال 2000 تقویت کرده است، کمی نگران کننده است. با وجود رقابت با اقتصادهای اروپایی و چین و همچنین گسترش فن آوری های جدید دسترسی به انرژی، تقاضا برای منابع انرژی و کالاهای روسی تاکنون به حد اعلای خود نرسیده است.

با توجه به این موضوع، می توانید متوجه عصبی و مضطرب بودن برخی سرمایه گذاران شوید. خبر خوب این است که این نگرانی اکنون قیمت MICEX را تحت تاثیر قرار می دهد و نسبت قیمت / درآمد بسیار ارزان تر از هم طرازان  BRIC را نشان می دهد. علاوه بر این، با توجه به نسبت P / E (CAPE) با چرخه تنظیم شده، روسیه یکی از ارزانترین بازارهای جهان است.

وضعیت روسیه آنقدرها که فکر میکنیم هم بد نیست. طبق یک برآورد، این کشور بزرگترین منبع نفت شیل را در اختیار دارد و جزو 9 تامین کننده بزرگ گازهای شیل است، موقعیت روسیه به گونه ای است که هر گونه افزایش تقاضا منفعت است. در زمینه اقتصاد، بخش های دیگر از جمله خودرو نیز شرایط خوبی دارد. خبر خوب برای صادرکنندگان به روسیه این است کا “فروش خودرو در روسیه سالانه 3 میلیون است”، که از بریتانیا پیشی جسته است. در واقع، “بازار خرده فروشی روسیه در حال حاضر با فروش سالانه 550 بیلیون یورو بزرگتر از فرانسه یا آلمان است”

علاوه بر این، پوتین امیدوار است و رشد سریع مشتری را پیش بینی میکند. او آماده است تا با مشکلات بزرگ اقتصادی روبرو شود و قصد دارد به صندوق رفاه حکومت روسیه بپردازد، در حال حاضر 187 میلیارد دلار هزینه در پروژه های حمل و نقل سرمایه گذاری شده است. او در حال حاضر سرمایه گذاری عظیمی را در بخش های مراقبت های بهداشتی و کشاورزی انجام داده که بسیار تاثیر گذار بوده است.

اثبات همترازی روسیه با اقتصادهای غربی، پروتکل ها و اصلاحات مالی حاکی از ورود اخیر خود به سازمان تجارت جهانی (WTO) است. گرچه تغییرات زیادی از زمان توافق آن ایجاد نشده است، اما نمی توان انتظار داشت که واکنش های پیشگامانه یک شبه اتفاق بیفتد. گوردون فرازر، مدیر صندوق بازارهای نوظهور BlackRock می گوید: “این یک روند مداوم و آهسته است، اما ما شروع به پیشرفت می کنیم”.

ارزیابی رایگان